Stropodach, staje się synonimem dzisiejszej architektury

Przykrycie budynku, to ukoronowanie całego budynku i jednocześnie jeden z najistotniejszych elementów domu. Ochrania domowników przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, hałasem, uciekaniem ciepła zimą oraz chroni budynek przed silnym oddziaływaniem termicznym słońca, w lecie. Musi być zatem wodoszczelny, solidny i dający poczucie bezpieczeństwa. A to wszystko jest uzależnione nie tylko od materiałów pokryciowych, ale także innych jego składników, jak właściwa izolacja, uszczelnienie itp. Chociaż rola dachu przez długie lata nie ulegała gruntownym przeobrażeniom, to dzisiaj wraz z rozwojem i postępem technicznym, wizerunek budynków i ich budowa ulega nieustannej przemianie. Od pewnego czasu, można odnotować tendencję do projektowania obiektów ze stropodachem.

Dach pokryty papą izolacyjną
Takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest także w przypadku domów energooszczędnych. Wprawdzie dom z tradycyjnym, stromym dachem , można również efektywnie ocieplić, mimo to tendencja do budowania domów z dachem dwuspadowym wyraźnie ulega zmniejszeniu, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w całej branży budowlanej. Określenie dach – więcej – płaski, używa się do dachów o nachyleniu względem poziomu od 0 do 3%. Stropodach w zależności od typu, wykonany jest z kilku warstw, z których każda pełni określone zadania. Materiały stosowane na stropodachach powinny całkowicie chronić dach przed przepływem wód opadowych, zniszczeniami i uszkodzeniem konstrukcji. Warto zaznaczyć, że zadaszenia całkiem płaskie, nie pojawiają się. W celu utworzenia warstwy spadkowej, można wykorzystać styropianowe kliny dachowe.

Źródło –

membrany dachowe

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie
Kliny styropianowe są dobrym rozwiązaniem kiedy chcemy otrzymać lekką konstrukcję dachu. Ich podstawowym zadaniem jest właściwe oprowadzenie wody opadowej z połaci dachowej.

Mamy dla Ciebie interesujący fakt (http://www.purevent.pl/blog/jak-czesto-wymieniac-filtry-w-rekuperatorze/) – tam odkryjesz masę interesujących artykułów oraz wątków. Nie zwlekaj tylko loguj się!

Czy zaleca się ocieplać stropodach? Odpowiedź jest jednoznaczna – z dbałości o środowisko oraz ze względów ekonomicznych, warto zdecydować się na ocieplenie dachu. Prawidłowo ułożona warstwa papy na styropianie pozwoli bardzo efektywnie z pozytywnym skutkiem wyeliminować straty ciepła, a równocześnie zredukować zużywaną przez dom energię. Jeśli chodzi o surowiec termoizolacyjny, to trzeba zadbać, aby był najlepszej jakości. Dzisiaj wytwarzane papy termozgrzewalne, należą do nowatorskich metod krycia dachów. Są efektem wielu lat prób w produkowaniu materiałów bitumicznych. Dzięki temu, stały się najbardziej optymalnym materiałem do hydroizolacji stropodachów w naszych warunkach klimatycznych.

Źródło artykułu: