Kopalnie odkrywkowe, plusy i minusy

Wiele razy mieliśmy okazję słyszeć, że nasz kraj kopalniami stoi. Może dawniej tak się mawiało. Obecnie kopalnie są zamykane. Górnicy stale protestują, bo zabiera im się jedyne źródło utrzymania rodziny. A wiele osób się dziwi się, bo uważa, że mogą zmienić kwalifikacje. Jednak Ci ludzie, nie wiedzą, że górnicy na kopalni są tam zatrudniani z dziada pradziada i tak naprawdę nie są w stanie się przekwalifikować. A wybycie z kraju i działanie w kopalniach w innych państwach bywa dość ryzykowna i nie zawsze możliwa.

kopalnia
Ostatnimi czasy kontrowersje dotyczą nie tylko górników pracujących na dole, ale również kopalni odkrywkowych. W wielu krajach taki sposób wydobycia złóż jest stosowany, ale u nas niestety coraz więcej osób jest na nie i w tej kwestii są organizowane protesty okolicznych mieszkańców. Ludzie uważają, że odkrywka, źródło, zniszczy między innymi okoliczne uprawy. Oczywiście osoby protestujące mają milion innych powodów dla których tak głośno krzyczą. Jednak dobrze pamiętać, że odkrywka to nie tylko minusy.

Mieszkańcy wielu gmin w naszym kraju twierdzą, że działalność kopalni odkrywkowej w ich okolicy doprowadzi do katastrofy ekologicznej. Z tego powodu mieszkańcy burzą się. My Polacy przyzwyczailiśmy się, że trzeba protestować wtedy dopiero nasz głos będzie słyszalny. Dlatego ludzie z miejscowości Krobia (zainteresowanych zapraszam) razem z mieszkańcami okolicznych gmin i nie tylko, zrobili niemalże ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, protestujących przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Poniec-Krobia-Oczkowice. Ludzie chcą, by zaprzestano myślenia o tworzeniu kopalni odkrywkowych ogółem.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Oczywiście jasne jest, że teren wokół jak i teren samej kopalni odkrywkowej uległby całkowitemu przeobrażeniu, ale poza wadami są też zalety inwestycji. Nowe miejsca pracy i możliwość wydobywania cennych złóż. Jednak każdy ma swoją opinie i w tej sytuacji nie da się odnaleźć złotego środka. Nie zważając na podjętą decyzję ktoś będzie niezadowolony. Warto byłoby zamiast protestować lub podejmować decyzje na górze przeprowadzić rozmowę publiczną ze zwolennikami i przeciwnikami tworzenia kopalni (wiertnice kopalniane) odkrywkowej. Przez to można byłoby chociaż przyjrzeć się sytuacji z dwóch stron i wybrać któreś rozwiązanie, można byłoby pojąć, o co w tym chodzi.

Kategoria: W gospodarce
Tagi: , , ,