Jak najlepiej chronić meble drewniane?

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, wykorzystywanym powszechnie w najróżniejszych zastosowaniach. Budowlane elementy, drzwi, meble i okna to tylko niektóre z zastosowań tego surowca. Drewno jest stosunkowo tanie, proste w obróbce i bardzo wytrzymałe, dlatego też tak często pojawia się w wielu miejscach.

Impregnat Den Braven Decorator nadaje drewnu satynowy wygląd

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven
Poza tym odpowiednio przygotowane i zabezpieczone bardzo ładnie i elegancko się prezentuje, co znowu chętnie wykorzystują projektanci wnętrz. Jednak bez względu na to, czy użyte ono będzie do konstrukcji altany, czy może jako stylowy stół w salonie, powinno być ono odpowiednio obronione.

Przede wszystkim przed wykorzystaniem drewno musi być porządnie wyschnięte. Zależnie od jego gatunku może to trwać dłużej lub krócej, ale ten proces jest niezbędny przed dalszym obrabianiem, zwłaszcza że podczas suszenia mogą się zmieniać wymiary elementów. Poza tym wymalowanie jakimiś środkami drewna nie wysuszonego mija się z celem, gdyż zastosowane substancje na pewno nie spełnią swojej roli. Dobrze wyschnięte elementy drewniane można różnorodnie ochronić przed niekorzystnymi czynnikami, a sposobów do tego jest co najmniej kilka.

Najważniejsze jest należyte ochronienie drewna przed zewnętrznymi czynnikami takimi jak deszcz czy słońce, a także przed owadami, grzybami i pleśniami. Doskonale będą się nadawać do tego celu środki impregnujące, którymi można pomalować surowe powierzchnie. Impregnaty łatwo mogą się wchłaniać na dużą głębokość, istotne jest aby element był dokładnie nasączony, gdyż tym sposobem cały będzie chroniony przed niekorzystnymi czynnikami. W wielu przypadkach sam impregnat na drewnie wystarczy, jednak jeżeli będzie cię chciało, żeby dany sprzęt ładnie się prezentował, to potrzeba go jeszcze dodatkowo pomalować jakimś rodzajem lakieru. Ostatnimi czasu niezwyklepopularne stały się lazury, natomiast do różnych mebli i tym podobnych drewnianych elementów we wnętrzach używane są powszechnie kluber smary ochronne. Jest bardzo istotne, aby przed położeniem każdej warstwy drzewo było należycie oczyszczone. Powinno być wyczyszczone i suche, z tego też powodu niezbędnie należy usunąć kurz i trociny, możemy również użyć drobny papier ścierny w celu wygładzenia powierzchni.