Nowe życie sprzętu elektrycznego i elektronicznego!

Często zdarza się, że nie wiemy co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, który odmówił posłuszeństwa czy zużytymi bateriami od pilota albo telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy lądują na śmietniku, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Co zrobić, aby nie tylko zadbać o przyrodę, ale również pozbyć się niechcianych przedmiotów?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny – http://afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc – i elektroniczny to prawdziwa zmora – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie mamy pomysłu, gdzie go można oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdym mieście znajdują się punkty zbiórki tego rodzaju sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady przechodzą proces recyklingu, który pozwala bezpiecznie odzyskać tworzywo do produkcji nowego urządzenia – – gospodarka elektrośmieciami. Ponadto w wielu sklepach z elektroniką można pozostawić nieużywany sprzęt, przy okazji zakupu nowego. Czasem punkty napraw tego rodzaju sprzętu również oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego produktu, w zamian za np. możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są świetnym rozwiązaniem dla zepsutej pralki, zmywarki czy odkurzacza.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczą się już dzieci w szkole, przedstawiając na jak wielkie szkody możemy narazić przyrodę, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to także jak wielka jest skala problemu. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd lub baterie.

Czy odczuwasz chęć na kolejne tak samo zajmujące wpisy? Jeżeli tak, to pragniemy Cię poinstruować – naciśnij i sprawdź (https://www.zielonalapka.com/pl/p/Odstraszacz-elektroniczny-ultradzwiekowy-3-glosnikowy-wewnetrzny/194) tutaj o wiele więcej.

W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom bądź ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do środowiska – zobacz kompletną propozycję pod adresem. Współczesna technika pozwala na ich bezpieczny recykling, bez szkody dla otoczenia, ale pod warunkiem, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi we właściwe miejsce. Nie można utylizować go samodzielnie, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Przetwarzanie takich odpadów może skończyć się uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Powinniśmy pamiętać, że wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny powinny zawierać adnotację od producenta, co zrobić po zakończeniu ich działania. Taka informacja ułatwia znalezienie najlepszego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.