Jakie są możliwości na to, aby w legalny sposób radzić sobie ze ściekami i odpadkami.

W każdym mieszkaniu i domu produkuje się sporo ścieków i odpadków, z jakimi trzeba coś będzie zrobić. Przepisy, jakie od niedawna wprowadzono, bardzo szczegółowo wyznaczają reguły postępowania z nimi, a wszystko w trosce o to, aby jak najlepiej chronić przyrodę. Jeszcze do niedawna w wielu domach było powszechne wylewanie ścieków do pobliskiej rzeki czy rowu, i ludzie uznawali taką sytuację za zupełnie normalną. Jednak obecnie za tego typu działania grożą poważne konsekwencje, lecz również i sposobów na odprowadzenie ścieków jest dużo więcej. Najlepszą sytuację będą mieć osoby, jakie mają swój dom w rejonach z kanalizacją. Wtedy po prostu wystarczy się do niej podłączyć i jest po sprawie, później trzeba jedynie systematycznie płacić rachunki. Jeśli kanalizacji nie będzie, to też istnieje parę możliwości.

Jeśli parametry działki, to znaczy jej rozmiar i stan podłoża pozwalają, to wygodną i ciekawą opcją może być nieduża oczyszczalnia ścieków. Jeżeli się ją właściwie dostosuje do ilości mieszkańców, to będzie ona działała bez konieczności dużych prac serwisowych przez długie lata. Można też pomyśleć o budowie szamba (www.ajpszamba.pl), to rozwiązanie jest najmniej kosztowne jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne. Pamiętać jednak należy o tym, że zbiorniki na nieczystości mają określoną pojemność i co pewien okres czasu trzeba je będzie opróżnić, co podnosi koszty użytkowania – sprawdź nas na

odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com
kanalizacja

W czasie projektowania domu warto również pomyśleć o kwestii odpadków. Obecnie przepisy narzucają, aby już w domach i mieszkaniach odbywała się segregacja, ponieważ dzięki temu dużą część odpadków będzie można później wykorzystać. Przeważnie stosuje się podział na trzy oddzielne frakcje, czyli szkło, odpadki suche oraz mokre, przez to właśnie spora część z tego jest do odzyskania i ponownego przetworzenia. Jednak dokładnie o tym, jaki będzie podział określają przepisy lokalne obowiązujące w miejscu zamieszkania, więc trzeba się do nich dopasować. Można rzecz jasna zdecydować się też na opcję bez segregowania, lecz opłaty za nie będą znacznie wyższe. Pamiętając o tym wszystkim należy pamiętać przy projektowaniu kuchni, żeby zapewnić wystarczające miejsce na pojemniki na śmieci utylizacja odpadów niebezpiecznych – dowiedź się więcej na Na szczęście ich wybór jest naprawdę duży, więc bez problemów coś się wybierze odpowiedniego do swoich wymagań.

Pojemniki tego typu sprzedawane są w różnych konfiguracjach i wielkościach. Popularnym wyjściem jest na przykład zakupienie dwóch niezależnych pojemników, z których jeden przeznaczy się na odpadki organiczne, a drugi, podzielony na dwie części, na wszystkie pozostałe.