Wytrzymałość materiałów budowlanych a cegła klinkierowa

W branży budowlanej wybór materiałów to jedna z ważniejszych czynności, którą należy wykonać szybko. Nie tylko ceny są istotne, decydujące są przede w szczególności materiały takie jak: cegła klinkierowa czy nadproża, a ich jakość jest znaczącym kryterium.

Zwłaszcza należy się namyślić nad wyborem budulca niezwykle renomowanej oraz znanej wcześniej marki, aby efekt końcowy był trwały, a praca prostsza oraz o wiele szybsza. Cegła klinkierowa jako budulec wypalana jest w wysokich temperaturach, ponadto uzupełniona jest o glinę i piasek. Dzięki temu cegła klinkierowa jest – tak jak dachówka wykonana z ceramiki – niezwykle odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Dachówka rustykalna   Holenderki OVH

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Dachówka – wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarachNierzadko zdarza się, że producenci oferujący materiały budowlane o niezwykle niskich cenach nie są gwarantem trwałości oraz produkty w rezultacie nie są tak wytrzymałe jak droższa konkurencja. Popularnych jest mnóstwo typów elewacji, począwszy od tynku po cegły ceramiczne. Najczęściej jednak wybierana jest cegła klinkierowa. Jest to materiał całkowicie naturalny wykonany z gliny oraz piasku. Jej ogromną zaletą jest duża odporność na czynniki atmosferyczne takie jak mróz czy wilgoć.

Różnego sortu ceramika budowlana – na którą się zdecydować
Rozbudowana paleta kolorów, jakie polecają producenci materiałów takich jak dachówka umożliwia dokonanie wyboru oraz komponowania elewacji w jakikolwiek sposób. Ogromnym plusem elewacji zrobionych z materiału takiego jak cegła klinkierowa lub zastosowana ceramika budowlana jest trwałość. Daje to nam gwarancje utrzymania w doskonałej formie na długie lata.
Na jakie nadproża warto się zdecydować rozpoczynając budowę?
Oczywiście elewacja domu jest jego wizytówką, dlatego warto zainwestować w nadproża. Wstawiając okna (sprawdź również – okno łódź) lub drzwi można wykorzystać właśnie nadproża. Jest to element konstrukcyjny, za pomocą którego możliwe jest wykonanie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach. Podstawowym zadaniem tego elementu jest przenoszenie ciężaru stropu, ścian oraz dachu. W przypadku tego komponentu najważniejsza jest wytrzymałość, ponieważ podstawowe zadanie to utrzymanie dużego ciężaru. Nadproża dają duże możliwości dowolnego komponowania elewacji i tworzenia detali architektonicznych. Szerzej o tym – .