AGR-Polska

Nowe życie sprzętu elektrycznego i elektronicznego!

Często zdarza się, że nie wiemy co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, który odmówił posłuszeństwa czy zużytymi bateriami od pilota albo telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy lądują na śmietniku, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Co zrobić, aby nie tylko zadbać o przyrodę, ale również pozbyć się niechcianych przedmiotów?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny – http://afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc – i elektroniczny to prawdziwa zmora – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie mamy pomysłu, gdzie go można oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdym mieście znajdują się punkty zbiórki tego rodzaju sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady przechodzą proces recyklingu, który pozwala bezpiecznie odzyskać tworzywo (dodatki zapachowe do tworzyw sztucznych) do produkcji nowego urządzenia – – gospodarka elektrośmieciami. Ponadto w wielu sklepach z elektroniką można pozostawić nieużywany sprzęt, przy okazji zakupu nowego. Czasem punkty napraw tego rodzaju sprzętu również oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego produktu, w zamian za np. możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są świetnym rozwiązaniem dla zepsutej pralki, zmywarki czy odkurzacza.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczą się już dzieci w szkole, przedstawiając na jak wielkie szkody możemy narazić przyrodę, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to także jak wielka jest skala problemu. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd lub baterie. W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom bądź ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do środowiska – zobacz kompletną propozycję pod adresem. Współczesna technika pozwala na ich bezpieczny recykling, bez szkody dla otoczenia, ale pod warunkiem, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi we właściwe miejsce. Nie można utylizować go samodzielnie, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Przetwarzanie takich odpadów może skończyć się uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Powinniśmy pamiętać, że wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny powinny zawierać adnotację od producenta, co zrobić po zakończeniu ich działania. Taka informacja ułatwia znalezienie najlepszego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.