AGR-Polska

Podpowiadamy jaki dom najlepiej wybudować

Marzenie o swoim domu najczęściej może prysnąć zgniecione wyobrażeniem o czasie budowy. Rozwój koncepcji oraz technologii umożliwia teraz zdecydowanie więcej. Dom da się wznieść nawet w dwa miesiące.

domy aktywne

Autor: VELUX Polska
Źródło: VELUX Polska

Zamiast standardowych i zimnych brył ceglanych coraz dużo ludzi wybiera drewniane domy. Popularne są faktycznie niewielkie domy parterowe bez poddasza (jak mogące stanąć na działce w kilka tygodni. To domy z bali dają taką możliwość. Podobnie interesujące są domy szkieletowe drewniane. Mniej więcej pół roku od rozpoczęcia budowy da się zacząć przeprowadzkę do nowego domu.

Dlaczego drewno?

Budowlana moda sprawiła, że domy z drewna zastąpiono murowanymi. Teraz stopniowo powraca się do dawnych metod. Wszystkie rozwiązania mają oczywiście swoje zalety, ale też wady. Drewno jednak jest wyjątkowym budulcem i z całą pewnością energooszczędnym. Zatrzymuje ciepło i nie traci go tak jak standardowy dom.

Domy szkieletowe i z bali

Domy z bali zwykle kojarzą się z letniskowymi domkami nad jeziorem lub domami górali. Domek na cały rok powinien być przede wszystkim zaplanowany w luźnym stylu, a jeżeli bale na ścianach kojarzą się mieszkańcom z domem leśniczego, zasłaniają je płytami z regipsu. Można przygotować plan i zgłosić się do firmy zajmującej się tego typu budownictwem. To zastanawiając, że konkurencją są Litwini, którzy zwykle budują w naszym kraju domy na zamówienie.

Domy energooszczędne i pasywne to przyszłość polskiego budownictwa

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus

Domy szkieletowe tworzy się z przygotowanych drewnianych części, odpowiednio izolowanych, z najlepszego drzewa. Zewnętrznie są podobne do typowych murowanych domów. Taka technologia to nie tylko parterowe domki jednorodzinne, ale również takie projekty bliźniaków na i niedużych bloków – do trzech pięter.

Wybór to sprawa budującego, ale te technologie są podobne do siebie. Fani drewnianych domów z bali często decydują się na miłe i trochę bajkowe domki. W dodatku cena dużego domu jest naprawdę niższa niż kawalerka w centrum Polski. Szkieletowe budownictwo nie zmusza do wiązania się z z konkretnym stylem i pozwala na większe możliwości.


Domy (polecamy również domy drewniane pomorskie) Domy (zobacz najlepsze projekty nowoczesnych domów pasywnych)