Odbiór techniczny lokalu – na co należy zwrócić uwagę?

Odbierając mieszkanie od dewelopera, z pewnością musimy poprawnie się do tego przygotować. Doświadczony odbiór lokalu wymaga specjalnych pomiarów, w związku z tym powinno zastanowić się nad korzystaniem z pomocy profesjonalistów. Jeśli jednak potrzebujemy odebrać mieszkanie samodzielnie, pamiętajmy o kilku istotnych rzeczach.Mieszkanie wskazane jest odebrać w dzień, jak będzie jasno, bowiem wówczas łatwo zobaczymy wszelkie szczegóły, w tym również niedociągnięcia. Odbiór mieszkania od dewelopera (Jakub Łygan) powinien przebiegać dokładnie, drobiazgowo i bez pośpiechu. Deweloper nie ma prawa nas pospieszać, możemy więc bez obaw i na spokojnie obejrzeć całkowity lokal. Wskazane jest przyjrzeć się wszelkiej części mieszkania, nawet drobnym elementom, oraz także uczynić szczegółowy pomiar lokalu. Niesłychanie istotne jest to, aby zwrócić uwagę na stworzenie ścian, okien bądź drzwi, sporządzenie posadzek albo wentylację. Zwróćmy również uwagę na jakość użytych materiałów.

migawka - dom

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli, idąc na odbiór (zobacz szczegóły tu…) mieszkania od dewelopera, ujrzymy w mieszkaniu jakieś wady, to niezbędne będzie ich dostrzeżenie w raporcie zdawczo-odpornym. Sprawozdanie jest dla nas zabezpieczeniem, wobec tego należy wypełnić go niezmiernie drobiazgowo. Jeśli nie zostanie to zrobione, wówczas nie dowiedziemy, że w lokalu były jakieś wady, natomiast deweloper nie będzie musiał odnawiać usterek. Nie umawiajmy się z nikim na słowo – wszelka rzecz bezwzględnie musi zostać zamieszczona w protokole.

Niemało ludzi kupuje dziś lokale w Warszawie, odbiór techniczny mieszkania Warszawa, będzie taki sam, jak w innych miastach, takich jak Gdynia bądź Kraków – ile zapłacisz za techniczny odbiór. Pamiętajmy, iż w razie stwierdzenia usterek, deweloper musi je naprawić w czasie do 30 dni (lub innym wspólnie ustalonym). Dopiero, gdy wszystko zostanie wyrównane, podpisujemy ostateczny odbiór mieszkania.