Tynkowanie elewacji domku. Najważniejsze zasady

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe cieszą się wziętością pośród osób wznoszących domki. Kreują elegancką, ozdobną powłokę na elewacji, a równocześnie znakomicie chronią warstwę izolacyjną.

Ich aplikacja wymaga biegłości, dlatego tynkowanie lepiej polecić profesjonalnym wykonawcom. Nim jednak zadysponujesz fachowca, dobrze jest poznać wytyczne aplikacji gładzi.

kominek

Autor: Prakto
Źródło: Prakto
W handlu dostępny jest dzisiaj obfity wybór tynków cienkowarstwowych – zależnie od wymagań można postawić m.in. na elewacje akrylową czy silikatowo-silikonową: – Produkty różnią się co prawda właściwościami, jednak ich aplikacja jest jednakowa i – co najistotniejsze – w przeciwieństwie do tynków klasycznych względnie szybka, bowiem wymaga zrealizowania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga jednakże wprawy, toteż najlepiej polecić je profesjonalistom. Cała oferta DKRM: obróbki blacharskie wrocław.
W wypadku nakładania tynków cienkowarstwowych kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jak myślisz? Czy omawiany temat jest zajmujący? Jeśli tak, to kliknij w link i przeczytaj praktyczne informacje (https://www.bazalt.pl/) – wciągną Cię całkowicie.

Musi ono być przede wszystkim suche, solidne oraz wolne od uszkodzeń. W przypadku konieczności trzeba je dokładnie oczyścić i wzmocnić preparatem gruntującym. Na tak przyszykowane podłoże powinniśmy nałożyć masę podkładową. Zabezpieczy to wewnętrzne warstwy fasady (w tym warstwę ocieplenia), a z drugiej podniesie przyczepność warstewki, co z kolei ułatwi aplikację tynku ozdobnego.

Przed nałożeniem masę podkładową dobrze jest zabarwić na kolor zbliżony do koloru tynku nawierzchniowego – zabezpieczy to jego powierzchnię przed prawdopodobnymi przebarwieniami, jakie mogą się pojawić w toku zacierania tynku.

Fasady wentylowane tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna muru (z wełny mineralnej) i okładzina zewnętrzna. Istotą fasady (www.megastyro.pl/eps-042-fasada.html) wentylowane będzie pustka wentylacyjna, zachowana pomiędzy warstwą izolacyjna a okładziną.