Finalne wykończenie domu to oczywiście konieczność jego otynkowania

Tynk jest tym dla domu, czym opakowanie dla prezentu – spełnia rolę dekoracyjną, jak również zabezpieczającą. Jaki tynk na elewację opłaca się zastosować? Tynk stosujemy oczywiście po stosownym ociepleniu domu.

Jego głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego wyglądu budynku oraz jego ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Spacerując się po pobliskim osiedlu możemy zobaczyć, że domy mają przeróżne odcienie, a kiedy przyjrzymy się im z bliska możemy zauważyć, że mają różne wykończenia. Dzieje się tak, jako, że obecnie można zamówić wiele rodzajów tynku. Za relatywnie niską cenę możemy zdecydować się na tynk mineralny, sprzedawany w formie sproszkowanej, a następnie mieszany z wodą. Woda musi być dolewana we właściwej proporcji, co powoduje, że korzystanie z tego typu rozwiązania wymaga większej pracy i dokładności. Tynk ten jest stabilny i wyjątkowo szczelny.

Innym wariantem jest tynk (zobacz tynk strukturalny na ścianę) silikonowy.

Czy ten temat Cię zaintrygował? Kliknij też na pomocne teksty (https://www.arapneumatik.pl/k-132-przewody-pneumatyczne) zawierające równie ważne informacje, które na pewno kompletnie Cię pochłoną.

tak samo jak tynk akrylowy nie wymaga mieszania go z wodą co oczywiście przyśpiesza prace budowlane. Wystarczy zakupiony tynk nanieść na ściany domu.

tynkowanie

Autor: Qde Pejorian
Źródło: www.flickr.com

Następną zaletą tego rodzaju tynków jest możliwość osiągnięcia rozmaitych odcieni (szersza paleta kolorów niż w przypadku tynków mineralnych). Ta dowolność stylistyczna i prostota użycia powoduje, że tego typu rozwiązanie wybierane jest najczęściej. Oczywiście to tylko przykładowe warianty tynków, gdyż w sprzedaży proponuje się wiele ich wariantów. Trzeba dopasować tynk do rodzaju budowy i do lokalizacji – sporo bowiem zależy od tego czy dom znajduje się w miejscu osłoniętym przed działaniem nadmiernego promieniowania, czy z kolei jest wystawiony na zwiększoną wilgotność i tak dalej. Inny też będzie tynk renowacyjny, kiedy musimy nałożyć materiał na zawilgocone ściany, a inny będzie ten wykorzystywany przy świeżo wybudowanym domu. W sprzedaży dostępne są też tynki specjalne z wykorzystaniem do wymagających zadań (na przykład gwarantujące większą izolację – tzw. tynki ciepłochronne). Warto w tym kierunku zdać się na profesjonalną ekipę budowlaną, która dopasuje wariant tynku do potrzeb naszego domu i do naszych oczekiwań.