Krótka charakterystyka najczęściej używanych w wykończeniu wnętrz podłóg, ich wady i zalety.

Drewno to nieodłączny element budowlany, często można go również spotkać na podłogach. Odmian podłóg które wykorzystują drewno jest parę, doskonale nadają się one do salonów, pokojów i przedpokojów, a specjalne wodoodporne odmiany nawet do kuchni i łazienek. Od lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się klasyczny parkiet dębowy, zrobiony on jest z niewielkich klepek, które łączy się ze sobą paroma różnymi technikami.

Płyty stolarskie

Autor: Matt
Źródło: http://www.flickr.com

Podłoga wykonana z tego materiału jest bardzo solidna oraz trwała – w wielu domach można jeszcze zobaczyć podłogi wykonane kilkadziesiąt lat temu i nadal cieszące się doskonałym stanem. Jedną z odmian parkietów są mozaiki – je również wykonuje się z cienkich deseczek, ale przykleja się je do podłogi obok siebie, bez żadnego łączenia. Zarówno mozaiki jak i parkiety wykonuje się także z innych gatunków drzewa, istotne jest aby było ono należycie twarde i odporne na ścieranie, bo wtedy będzie miało szansę długo zachować odpowiednią formę. Polecam sprawdzić: .

Kolejnym często stosowanym materiałem na podłogi są deski. Posiadają one parę metrów długości, kilkanaście centymetrów szerokości i należy je układać je na specjalnych legarach, usztywniając gwoździami. Deski mogą być łączone za pomocą wpustów lub tylko dociśnięte do siebie, oba te rozwiązania są często wybierane przez klientów.

Nie masz pewności odnośnie tamtego tematu? Po prostu sprawdź szczegóły standy tekturowe przedstawione dokładnie na tej stronie. Wszystko było dogłębnie wyjaśnione.

Przy montażu podłóg wykonanych z długich desek pamiętać należy o tym, żeby bardzo dobrze ustawić legary, jeżeli zapomni się o tym, do któraś z kolei deska dwuwarstwowa może nie pasować do pozostałych i podłoga będzie nierówna. Nie mają tej wady panele, gdyż mają one dużą elastyczność, a dzięki metodzie połączeń gwarantują odpowiednie dopasowanie. Panele montuje się bez użycia kleju i gwoździ, co najwyżej kleju można użyć do złączenia krawędzi. Podłoga zrobiona z paneli pływa, nie przytwierdza się jej na trwałe do podłoża. Jeśli dodatkowo położy się pod panele odpowiednie maty, to również będzie doskonale tłumić drgania oraz hałasy – co w przypadku małych dzieci będzie grało istotną rolę dla osób mieszkających piętro niżej.