Na wspaniałe samopoczucie najlepsze są jabłka. Posiadają tak wiele zalet, że brakiem rozsądku jest ich unikanie

One apple a day-keeps doctor away” – słynne brytyjskie powiedzonko w 100% autentyczne. Często niedoceniany owoc to rzeczywista bomba witaminowa ale nie tylko.

Jabłko

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Jabłka, gdyż o nich mowa, zbawiennie działają na serce, minimalizują poziom cholesterolu we krwi, minimalizują ciśnienie tętnicze, zapobiegają nowotworom, regulują poziom cukru we krwi, ograniczają apetyt. To tylko kilka z cudownych właściwości jabłek. Jesteśmy w stanie je w każdym miejscu kupić: w supermarkecie, na bazarze, w warzywniaku pod blokiem. Czy jednakowoż zdajemy sobie sprawę z ich dobrego wpływu na nasze samopoczucie? Z dobrodziejstwa jabłek warto korzystać całorocznie, szczególnie porą zimową, mimo to najbardziej smakują późną jesienią. Wtedy są najbardziej cenne i najbardziej bogate w lecznicze właściwości. W skrócie w jabłkach, odnajdziemy najbardziej cenne dla naszego organizmu składniki.

Nasze jabłko, to tak naprawdę skarbnica potasu, czyli pierwiastka który odpowiada w naszym organizmie za bardzo dużo przemian. Następnym niezwykle cennym składnikiem jest błonnik pokarmowy, występujący w postaci pektyn. Działają one przeczyszczająco oraz reaguje na florę bakteryjną w jelicie grubym. To istotnie dzięki nim jabłka uznawane są za lek (zobacz balsamy do ciała) na zaparcia oraz biegunki. Ochraniają ponadto przewód pokarmowy i wpływają niezwykle pożytecznie na pracę wątroby. Co więcej, pektyny minimalizują wchłanianie cholesterolu, co w rezultacie bardzo dobrze chroni przed miażdżycą oraz zawałem serca.

Co interesujące, jabłka to nasza narodowa chluba. Jeśli chodzi bowiem o kategorię producenci jabłek, jesteśmy na trzeciej pozycji, tylko za takimi potęgami gospodarczymi, a dodatkowo o wiele większymi krajami, jak Chiny a także USA. Wyprzedzamy natomiast przykładowo Francję, Rosję a nawet Niemcy. Każdy z nas zna smak jabłka, właściwie to od dziecka mamy z nimi kontakt, są bardzo popularne, przepyszne, i w zależności od gatunku – tanie.

Wiele jabłek wywodzi się z innych państw, są to odmiany trochę droższe, ale czy koniecznie bardziej smaczne? Z pewnością nie, ponieważ nasi producenci jabłek mogą zapewnić produkt najlepszej jakości. To dlatego od lat nasze jabłka są znane, nie tylko w Polsce. Już wiele osób poznało się na naszych najistotniejszych rodzimych owocach – jabłkach. Głupotą jest ich unikanie.