Jak pół wieku temu radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak współcześnie podchodzimy do tego zagadnienia

W naszych szerokościach geograficznych trzeba nastawić się, że przynajmniej przez pół roku pali się w piecach. Ogrzewanie bywa tak bardzo ważną instalacją, że żaden właściciel domu jednopiętrowego nie może wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie zamontowano np. pieca co. Jednakże wraz z rozwojem współczesnych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które kompletnie odmieniły nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Przed półwieczem domy ogrzewano przede wszystkim tradycyjnym opałem, czyli węglem brunatnym albo ewentualnie drzewem. Z czasem ekologia stała się modna, co w rezultacie stało się powodem tego, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać kompletnie inne sprzęty.

Staromodne piece z kafli i stalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez potężne i sporo ważące piece co, które nawiasem mówiąc funkcjonują do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich bezapelacyjną zaletą jest fakt, że można w nich puszczać z dymem wszelkiego rodzaju surowce, od węgla kamiennego zaczynają, a na tekturze kończąc. Jednakże teraz producenci systemów grzewczych skupiają swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słońca.

Rewolucja mogła się urzeczywistnić dzięki takim urządzeniom jak pompy ciepła (przeczytaj więcej na polecanej stronie www). Działają one na zasadach określonych przez fizykę, zatem bazują na wiedzy, którą ludzkość zdobywała przez wiele lat. Ciepło do ogrzewania mieszkalnych murów bywa pozyskiwane z ziemi, ale na tym nie koniec. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Branie energii cieplnej ze znanych od starożytnych stuleci żywiołów jest bardzo opłacalne, gdyż pompy ciepła (odwierty wrocław) są też wykorzystywane do grzania bieżącej wody. W ten sposób można, jak pokazaliśmy, zaoszczędzić na rachunkach za prąd (Nanoterm – zobacz ofertę).

Rekuperacja to wyraz, który wcale nie tak dawno zadomowił się w polskich słownikach. Słowo to nazywa też czysto fizyczne zasady, a poza tym ma całkiem dużo wspólnego z obecnie pozostającą w modzie ekologią. Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada marnować jakiejkolwiek energii i to prawidło tyczy się też instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystanie wszelkich możliwości staje się o tyle ważne, że rachunki związane z prowadzeniem domu i w takim przypadku będą się zmniejszały.

Czy jesteś usatysfakcjonowany z tematu naszego artykułu? Jeśli tak, to daję również mój link (http://www.malesapd.pl/?url=wdrozenia) do następnej witryny. Zachęcam!

Kto zatem jeszcze nie zna dobrodziejstw, które bywają powiązane z wyrazem rekuperacja, powinien jak najprędzej przewertować specjalistyczną prasę albo poczytać stosowane fora internetowe.