Jak urządzać plac zabaw, żeby spełniał swoje najważniejsze zadania? Na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę?

Rodzime place zabaw są coraz bardziej profesjonalnie zadbane i bezpieczne. Jednakowoż, istnieją trudności mające związek z wyborem funkcjonalnych urządzeń oraz najbardziej odpowiedniej nawierzchni, po której bezpiecznie będą mogły przemieszczać się dzieci. Na jakiego typu elementy koniecznie zwracać uwagę, gdy pragniemy urządzić bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw? Plac zabaw jest jednym z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni na osiedlu. To przestrzeń, gdzie dzieci muszą czuć się komfortowo i najbardziej przyjemnie, natomiast rodzice powinni nie bać się o swoje dzieci.

plac zabaw

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com
Na placu zabaw najważniejsze jest bezpieczeństwo, tak więc co ważne urządzenia na plac zabaw powinny być jak najlepiej wybrane, dla przykładu huśtawka bocianie gniazdo. Plac zabaw to zestaw tradycyjnych oraz nowoczesnych urządzeń, jesteśmy w stanie do nich zaliczyć huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, a także różnorodne zestawy funkcjonalne. W tych miejscach są też inne elementy, jak rośliny, bramki czy płoty.

Kliknij na odnośnik ogrodzenia anotis, on przybliży Ci wątek, który Cię właśnie zafascynował. Zobacz artykuł, zawierający interesujące informacje.

Urządzenia, jakie są montowane na placu zabaw powinny podlegać unormowaniom dyrektywy w sprawie generalnego bezpieczeństwa produktów. Bardziej szczegółowe przepisy mają zastosowanie do danego kraju, ale najistotniejszą i obowiązującą normą dla wszystkich producentów jest obowiązek wprowadzania na rynek wyłącznie bezpiecznych produktów zgodnych z normami.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, jakie jesteśmy w stanie zlokalizować na placu zabaw. Projektując go najlepiej przejrzeć dostępne katalogi od różnych dostawców i zastanowić się, czy korzystniej nabyć sprzęt od jednego z producentów czy wybrać paru dostawców. Istotne jest, żeby zapewnić najbardziej różnorodny zestaw, jaki będzie w pełni realizował dziecięce potrzeby rozrywki, a również będzie dopasowany dla potrzeb dzieci w różnorodnym wieku. Zobacz

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy lepiej się opłaca wybrać drewniane a może metalowe (zobacz bramy metalowe) urządzenia. Wszystko zależy od miejsca, w jakim będzie znajdował się plac zabaw. Na pewno główną zaletą urządzeń z drewna do zabawy jest ich cena, natomiast z drugiej strony, urządzenia z metalu są faktycznie trwałe, są też łatwiejsze w utrzymaniu oraz konserwacji. Jakie urządzenia więc kupić? To jest zależne od wielu czynników, chociaż najważniejszym jest, jaki mamy budżet.