Każdego dnia ludzie wytwarzają setki ton różnych odpadów.

Wiele z nich można by było bez żadnego problemu przerobić powtórnie, lecz podstawą tego jest ich właściwy odbiór i przerobienie. W naszym kraju jeszcze niedawno nie przykładano zbytniej uwagi do kwestii segregacji odpadów, lecz ostatni czas to sporo zmian w tej kwestii.

Po pierwsze wymusiły to przepisy, wymagania Unii Europejskiej nakazały, aby we wszystkich krajach członkowskich przerabiano określoną ilość odpadów. Dodatkowo zaczęła się też zwiększać społeczna świadomość, ludzie dostrzegają obecnie, że nadmierna ilość odpadów może doprowadzić do coraz większego zanieczyszczenia naszej planety.

Wiele surowców, jakie są codziennie wyrzucane do koszy ba śmieci, można z powodzeniem przerobić jeszcze raz . Zaliczają się do nich przede wszystkim opakowania ze szkła i suchy papier, a także praktycznie wszystkie rodzaje metali. Niestety w dalszym ciągu ludzie potrzebują zużywać bardzo dużą ilość plastików, duża część z nich będzie się nadawać do powtórnego przerobienia i warto o tym pamiętać wrzucając do kosza plastikową butelkę czy kubek rzuć okiem na naszą propozycję https://stojo.pl/ po jogurcie.
Aby segregacja śmieci miała sens, to należy przede wszystkim już w mieszkaniu je chociaż trochę przesortować, a następnie wrzucić do odpowiednich pojemników. Do tego celu warto zakupić odpowiedni komplet koszy, umożliwiający takie sortowanie. W większości domów najpopularniejsze są kilkuczęściowe pojemniki plastikowe, do których wrzuca się poszczególne rodzaje śmieci (jeśli troszczysz się o ekologię koniecznie.
Najbardziej istotne jest, żeby na przykład papieru nie pomieszać z mokrymi odpadkami, bo wtedy może się stać zupełnie bezwartościowy jako wtórny surowiec. Jeśli odpady będą właściwie przesortowane, to kolejnym etapem jest wrzucenie ich do odpowiedniego kosza (zobacz informacje o przydomowych oczyszczalniach ścieków). W większości śmietników spotyka się osobny kontener na śmieci mokre, innymi słowy resztki które powstały w gospodarstwie domowym, oraz na suchą frakcję, do którego wrzuca się tworzywa sztuczne i papier.

Z reguły na butelki i szklane opakowania są osobne kontenery, niekiedy nawet z podziałem na szkło bezbarwne i kolorowe. Pamiętać też trzeba, że nie wolno do koszy na śmieci wyrzucać żadnych sprzętów elektrycznych.