Budujemy dom z piętrem: porządne schody muszą zostać w nim umieszczone

Budując dom, bez wątpienia postawić powinno się sobie pytanie: jakiego rodzaju schody w nim wybudować? Czy lepsze okażą się schody betonowe, czy może raczej schody wykonane z drewna?

schody

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Na schody (polecamy) drewniane decydują się zazwyczaj osoby, które przeprowadzają proces adaptacji niezamieszkanego do tej pory poddasza (gdzie ma siedzibę producent schodów drewnianych). Budowa schodów drewnianych jest zwyczajnie w tym przypadku najprostsza, nie jest związana z koniecznością zrywania podłogi. Decydując się schody wykonane z drewna, mamy możliwość kupienia gotowych schodów w sklepie, można także zdecydować się na schody na zamówieniew zakładzie stolarskim bądź u producenta. To ostatnie rozwiązanie jest stosowane w zdecydowanej większości przypadków. Producent schodów drewnianych może nam zaproponować zrobienie różnych rodzajów schodów: jedno- lub dwubiegowych, zabiegowych, a także krętych – gdzie kupię schody (dodaj serwis do stron zaufanych) z drewna egzotycznego. Producent schodów drewnianych to szansa zamówienia schodów w rozmaitym stylu: kolonialnym, awangardowym lub klasycznym. Schody na zamówienie to także możliwość wybrania typu drewna, z którego schody będą wykonane. Naprawdę dużą popularnością wśród osób budujących własny dom cieszą się dzisiaj schody z drewna egzotycznego.

Schody zewnętrzne

Autor: Cia Gould
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ciagould/3544370505/
Schody z drewna egzotycznego w zdecydowanej większości przypadków powstają z twardych gatunków drzew krajów egzotycznych. Nadzwyczaj świetnie sprawdzają się schody z jatoby czy z mahoniu. Na schody drewniane nadają się także gatunki polskich drzew. W tym wypadku na schody przeznacza się drewno pozyskane z drzew liściastych: orzech, jesion, dąb oraz brzoza. Bez względu na to, czy decydujemy się na schody z drewna krajowego, czy z egzotycznych gatunków drzew, każde muszą zostać solidnie zabezpieczone (Domański). W zdecydowanej większości przypadków zabezpiecza się je, malując doskonałym jakościowo lakierem. Schody z drewna to spory wydatek, zwłaszcza jeżeli decyduje się na schody z drewna drzew egzotycznych. Wykonane oraz zamontowane schody muszą zostać zabezpieczone z wykorzystaniem balustrady. Ostatnio wśród balustrad pojawiły się wyróżniające się nowoczesnym wyglądem balustrady szklane, które rewelacyjnie komponują się z drewnianymi schodami. Rzecz jasna nadal robi się balustrady z drewna. Ich najbardziej istotną częścią są tralki, które mogą przyjmować najróżniejsze kształty. Drewniane balustrady wykonuje się z identycznego gatunku drewna, co całość schodów.