Jak lepiej być zatrudnionym? Czy posiadać coś własnego a być zadowolonym z etatu? Jedna, jak i druga opcja jest ciekawa, ale ma też wady

Każdy kto jest zawiedziony swoim obecnym zatrudnieniem myśli sobie: a może tak własna firma? Myśl ta zdaje się o tyle interesująca, iż właściwie swój biznes to brak szefostwa i swoje decyzje. Oczywiście, niesie to za sobą ryzyko, że może się nie udać, ale jest jednocześnie bardzo zachęcające. To też zależy jakimi jesteśmy osobami.

Być może lubimy nowe zadania, lubimy być jednocześnie jak kowale swojego losu, w w tym wypadku własna działalność gospodarcza jest wskazana. Jednakowoż, jak się tego obawiamy i wolimy pracować u kogoś na etacie warto przemyśleć czy chcemy podjąć takie ryzyko.

Te dwa obszary, działalność gospodarcza i umowa o pracę są ze sobą bardzo związane. W tym sensie, iż jak pracujemy u kogoś to mamy konkretną umowę (oczywiście, jeśli faktycznie posiadamy, gdyż różne z tym bywa) i zapewnienie, iż w razie choroby czy zwolnienia należą się nam pewne prawa. Kiedy zakładamy swoją firmę to ewentualnie zatrudniamy kogoś na taką lub inną umowę. Będąc zatrudnionym u kogoś posiadamy też inne korzyści, jak urlop wychowawczy zus, czyli pewność, że w czasie wychowywania dziecka posiadamy pewny dochód, a na dodatek w tym czasie nikt nas nie może wyrzucić z pracy.

stanowisko w biurze

Autor: Dushan Hanuska
Źródło: http://www.flickr.com

Dla wielu osób, które chcą posiadać coś własnego lepszym rozwiązaniem będzie spółka cywilna. Rejestracja spółki cywilnej jest mało skomplikowana, a ponadto wśród spółek osobowych cieszy się ona
najbardziej znaczną popularnością. Jeśli planujemy takie coś trzeba zawrzeć umowę spółki i dokonać odpowiednich zgłoszeń w urzędach. Dodatkowo, wspólnicy spółki muszą posiadać wpis w CEIDG. Dlaczego? Działa tu prawo cywilne, jakie określa, że wspólnicy są podmiotami prawa, a spółka jest tylko łączącą ich umową. I to dlatego uczestnikom spółki, a nie właśnie jej, przynależy status przedsiębiorcy. To może być interesujące rozwiązanie dla osób, które mają podobny sposób myślenia i w planach mają kooperację. Każdy właściwie musi sam się zastanowić, co z tym zrobić.

Czy właściwie najbardziej korzystna jest zwykła praca u kogoś, gdzie mamy umowę, lecz także małą autonomię czy może warto zaryzykować – założyć firmę, założyć spółkę i być swoim szefem? Każde z tych pomysłów ma swoje pozytywy i negatywy, wszystko zależy od naszych preferencji. To jak podchodzimy do takich spraw.
Czytaj też https://poradnikpracownika.pl/-podstawa-wymiaru-skladek-dla-osob-przebywajacych-na-urlopach-wychowawczych-2014
Kategoria: W gospodarce
Tagi: , ,