Badania wody i gruntu, które powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem budowy

Przed przystąpieniem do budowy domu bądź innego budynku na kupionej działce trzeba sprawdzić na jakiego typu gruncie jest położona. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów na przykład z zapadnięciem się fundamentów. Jeżeli badania będą pozytywne, nasz dom będzie wytrzymały oraz dobrze osadzony na gruncie. Podstawą do badania gruntu jest mapa geologiczna.

zanieczyszenia i ekologia gruntów

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nie posiadamy informacji o gruncie można zwrócić się do Urzędu Miasta o udostępnienie takiej mapy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zlecenie profesjonalnej firmie badania (kliknij tu) geotechnicznego podłoża. Dzięki temu posiądziemy dokładne informacje o każdej warstwie ziemi na działce. Badanie gruntu pod budowę prowadzi się poprzez nawiercenia tudzież pobieranie różnych próbek, dzięki którym możemy określić rodzaj gruntu – wszystko o budowie domu. Istnieją grunty, na których wyjątkowo ciężko jest postawić dom, ważne jest wiec, żeby odpowiednio wcześniej zdecydować się na badania.

Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy, ponieważ jedynym wydatkiem będzie opłata za badania. Takie badanie warto wykonać przed zakupem danej działki pod budowę. Idealne pod budowę domów będą gliny a także iły. Jeżeli chcemy postawić dom na przykład na obszarze poprzemysłowym powinniśmy wykonać niezbędne badanie zanieczyszczenia gruntu. Takie badanie pozwala uniknąć problemów na przykład ze złym oddziaływaniem zanieczyszczonej wody na beton w fundamentach.

Możemy dowiedzieć się też jaka jest zawartość metali ciężkich w wodzie oraz jakie ewentualne czynności rozpocząć, żeby oczyścić teren. Takie badania są bardzo ważne na obszarach rolniczych. Na zanieczyszczonym gruncie owoce i warzywa mogą słabiej albo zupełnie nie rosnąć.

Zrobienie badania przed rozpoczęciem budowy pozwoli nam na zmniejszenie kosztów związanych przykładowo z utylizacją gruntu, która będziemy musieli zrobić. Żeby wykonać badania należy wynająć odpowiednie firmy, które profesjonalnie zajmą się analizą gruntu. Dobrze jest przed przystąpieniem do kupna działki lub rozpoczęciem budowy wykonać tego typu badania, żeby uniknąć wysokich kosztów związanych z utylizacją albo długotrwałym zagęszczaniem gruntu pod budowę.