Wynajmujesz mieszkanie i chciałbyś to robić przestrzegając prawa? W takim razie powinieneś podpisać kontrakt z najemcą, a następnie odprowadzić z tego odpowiedni podatek. Czy wiesz w jaki sposób to zrobić? Czy wiesz jakie masz możliwości?
Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jest sporo możliwości rozliczenia podatku za najem (przeczytaj więcej na stronie www). Możesz na przykład rozliczyć podatek na zasadach ogólnych. Rozliczamy się wtedy używając skali podatkowej, 18 lub 32% wszystkich przychodów, jeśli doliczymy dochody z najmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo i kiedy powinniśmy rozważyć tą opcję? Przykładowo wtedy, gdy sporo gotówki zainwestujemy w najmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), ponieważ wydatki tego typu możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć przychody. Jak wybierzemy ryczał, to powinniśmy złożyć pisemne oświadczenie o wybraniu takiej formy podatkowej.
Pismo przedkładamy naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego, ale nie później niż 20 stycznia albo 20 dnia miesiąca następującego po czasie, kiedy otrzymaliśmy pierwszy dochód z wynajęcia mieszania. Można też go złożyć do końca roku, jeśli pierwszy przychód wpłynął na nasze konto w grudniu. Nie spóźniajmy się, bo w innym razie spowoduje to pozbawienie przez nas prawa wyboru oraz konieczność rozliczania się według skali. Jeśli się spóźnimy, to na tą formę podatku będzie można przejść dopiero w kolejnym roku. Co ważne, przedłożone w obecnym roku oświadczenie o wyborze ryczałtu ma odniesienie także do lat kolejnych.
Gdy wynajęte lokum przynależy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają prawo wyboru, czy będą się rozliczyć z podatku po równo, czy może jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z partnerów jest złożenie oświadczenia, które jednakże musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, nie później niż do do 20 stycznia.
Może to być też data pierwszej wpłaty ryczałtu w przypadku rozpoczęcia najmu w ciągu roku, lub 20 dnia miesiąca następującego po tym, kiedy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z wynajęcia mieszkania. Co istotne, takie oświadczenie będzie ważne tylko w danym roku podatkowym, tak więc w następnym trzeba je ponowić. Dobrze jest liczyć jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (wzory umów najmu