Elektroniczny złom – jak się go pozbyć zgodnie z regulacją?

Mało w jakiej sferze życia rozwój jest tak szybki, jak w przypadku sprzętów elektronicznych.
Już parę lat wstecz mówiło się, iż gdy kupujesz nowiusieńki komputer i opuszczasz z nim sklep to on już jest przestarzały.

utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
I coś w tym musi być, bo nieomalże za każdym razem już kilka tygodni potem można za podobną cenę pozyskać coś o wiele lepszego. Sprzęt zmieniamy względnie często. Ale co dzieje się ze zużytym?
zwierzęta

Autor: Hortico
Źródło: http://przydomoweogrody.pl
Tzw. elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego środowiska. Wydostające się z popsutego sprzętu toksyczne substancje łatwo przenikają do ziemi, wody i powietrza. W szczególności groźne są następujące pierwiastki, które znaleźć można przykładowo w laptopach: azbest, rtęć.

Czy na danej stronie (https://ehydrogaz.pl/monozlacza-gazowe,c13,pl.html) coś Cię zainteresowało? Masz ochotę dowiedzieć się dużo informacji na ten temat? Nie ma problemu. Trzeba jedynie wejść w podany link.

Z tej przyczyny właśnie jak mówi przepis o odpadach, odpady sprzętu elektrycznego powinny być traktowane przez producentów jako odpady niebezpieczne oraz zgodnie z obowiązującym prawem zbierane w selektywny sposób oraz poddane procesowi unieszkodliwiania. Każdy sklep ma zobowiązanie nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Zatem gdy nabywamy nowiusieńkiego notebooka, wówczas możemy nieodpłatnie zostawić w sklepie zużyty sprzęt. Jednak obowiązuje zasada „jeden za jeden”, a więc sklep nie odbierze nam przy okazji lodówki.

Chcesz zobaczyć kolejne artykuły dotyczące podnoszonej tutaj problematyki? Jeśli tak, to wejdź na ten odnośnik i zobacz wpis ze strony.

Co zatem uczynić ze zużytym monitorem, gdy nie chcemy w ogóle kupować nowego (bowiem mamy już laptopa i nie jest nam konieczny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław to obowiązek wszystkich gmin.

W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden punkt gromadzenia zużytego sprzętu. W teorii zadaniem gmin jest również informowanie o takich lokalizacjach na stronie internetowej, ale w praktyce nie zawsze można tam takie informacje odnaleźć.