Firmy wydają setki tysięcy euro na prace badawcze, i rzecz jasna zamierzają uzyskać zwrot tych inwestycji

Wiedza od bardzo dawna mogła dać przewagę nad innymi, pozwalała na zdobycie środków finansowych czy nawet dzięki niej można było wygrać wojnę. Tak samo będzie w dzisiejszych czasach, z tym że ciężar pozyskiwania informacji został przeniesiony na technologie przemysłowe. A będzie o co walczyć, bo za najnowszymi wynalazkami idą ogromne sumy.

Dzisiaj bez ogromnych finansowych nakładów trudno już o spektakularne odkrycia, trudno się więc dziwić że wszyscy chronią je przed innymi na wszystkie możliwe sposoby. Powszechne są patenty, które nie pozwalają konkurentom na korzystanie z opatentowanych rozwiązań przez pewien określony czas. Dzięki nim można swoje pomysły ochraniać i na nich zarabiać, chociaż i tak pewności nie będzie, że ktoś ich lekko nie zmodyfikuje i nie użyje bez wymaganej zgody. Oprócz tego w czasie eksperymentów trzeba bardzo się starać, żeby nic nie wyciekło na zewnątrz, bo przemysłowe szpiegostwo stało się coraz powszechniej wykorzystywane przez niejedną firmę.

praca nad reklamą

Autor: Nicholas Wang
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz walka o pieniądze i zyski podczas robienia interesów obejmuje także sposób prowadzenia biznesu. Nieuczciwe praktyki rynkowe (zobacz) są od wielu lat spotykane w wielu branżach, tam gdzie będą się pojawiać duże kwoty u wielu ludzi kończą się skrupuły i liczyć się będą tylko zyski. Podrabianie produktów, próby podszywania pod inne znaki firmowe albo podbieranie odbiorców to jedynie część z wykroczeń, o których można usłyszeć przy takich okazjach. Lecz czyny nieuczciwej konkurencja to także wykorzystywanie przeszkadzanie w dostępie do rynku i używanie technologii bez odpowiednich pozwoleń, co coraz częściej kończy się na drodze sądowej.

Jednak pokusa pieniędzy jest tak ogromna, że wielu ludzi nie będzie miało żadnego oporu przed taką praktyką, byle tylko odpowiednio zarobić. Jak się jednak okazuje, problem ten dotyczy także zwykłych ludzi, którzy nagminnie łamią autorskie prawa osobiste (zobacz), niekiedy nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Odtwarzanie seriali i filmów czy słuchanie muzyki ściągniętej z internetu to również łamanie takich praw, co niestety do wielu ludzi jeszcze nie dotarło.
Kategoria: W gospodarce
Tagi: ,