W jakich sytuacjach trzeba sprawdzić stan sieci elektrycznej w swoim mieszkaniu?

Każdy zarządca budynku ma obowiązek co jakiś czas przeprowadzić kontrolę instalacji elektrycznej. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, aby regularnie sprawdzać poprawność instalacji. W tym celu powinno się wynająć fachową firmę lub fachowca, który sprawdzi najistotniejsze elementy instalacji i upewni się, czy działa bez zarzutu. Elektryk zazwyczaj sprawdzą również grubość izolacji oraz stan tablicy rozdzielczej.

kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Należy wiedzieć, że taki ustawowy przegląd może wykazać wiele nieprawidłowości. Na przykład w wielu starszych mieszkaniach nierzadko używa się bezpieczników starego typu, które przeważnie są bardziej awaryjne niż te nowsze. Na pewno nie warto wykonywać tego typu napraw domowymi sposobami, tylko wezwać fachowca. Zwłaszcza gdy zaobserwujemy coś alarmującego, jak choćby osmoloną tablicę rozdzielczą.Pamiętajmy również o istotnym fakcie, że starsze instalacje są zrobione z aluminium i nie wytrzymują dużych obciążeń.

Aktualnie współczesne projekty elektryczne (sprawdź tu uwzględniają już tylko wytrzymalsze przewodniki w postaci miedzianych elementów. Zatem użytkownicy instalacji aluminiowych muszą zwrócić uwagę, aby nie przeciążać zbytnio swoich sieci. W praktyce znaczy to, że nie nie powinniśmy włączać na raz zbyt dużej ilości urządzeń o większej mocy. Zazwyczaj są to typowe urządzenia z elementami grzewczymi, przykładowo toster czy czajnik elektryczny.

Bezwzględnie powinno się dokonać wymiany instalacji elektrycznej wówczas, gdy wielokrotnie mamy do czynienia z awariami sieci lub gdy nie przejdzie ona poprawnie standardowego przeglądu. Wiele osób lekceważy tego typu zdarzenia, tymczasem niesprawna instalacja stanowi spore zagrożenie. Najlepszy czas, by wymienić elektrykę, to okres remontu. Jeśli zdecydujemy się na gruntowny remont (śruby metryczne) mieszkania, łącznie kładzeniem gładzi, wówczas powinniśmy także wymienić instalację.

kolorowe wtyczki w kontakcie

Oczywiście koszty takiej modernizacji trudno jest jednoznacznie wycenić, jednak na pewno najrozsądniej jest zatrudnić dobrego elektryka, który zrobi to solidnie. Obecnie praca elektryka (seria lumina) jest znacznie łatwiejsza i bardziej zautomatyzowana niż dawniej. Dostępne w asortymencie producentów pomocne urządzenia i programy dla elektryków jak te , zdecydowanie podnoszą jakość usług.

Należy wiedzieć, że liczą się również ważne uprawnienia fachowca, gdyż inaczej nie będziemy mięli możliwości dokonania odbioru zamontowanej instalacji. Na cenę tego typu usługi zazwyczaj składają się koszty materiałów, czyli przewodów elektrycznych i elementów oświetleniowych oraz robocizna.