W jakich urządzeniach wykorzystywane są obecnie silniki elektryczne, jakie są ich główne rodzaje i odmiany.

Silniki elektryczne są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń korzystających z tego medium. W praktyce występują one w większości sprzętów gospodarstwa domowego, w samochodach a nawet w komputerach, nie mówiąc już o tym, ile używa ich przemysł. Za pomocą silników zasilane są różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i ciężko obecnie by było wyobrazić sobie współczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny ac istnieje w paru głównych odmianach oraz niezliczonej ilości rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w elektronicznym sprzęcie, przykładowo tradycyjne CD-ROMY czy DVD także zawierają w sobie nieduży silniczek. Na drugim końcu są wielkie silniki przemysł – https://arapneumatik.pl/k-118-zawory-sterowane-pneumatycznie-hoerbiger-parker-origa -owe i kolejowe, które niekiedy ważą parę ton i wymagające zasilania potężnym prądem. Podstawowym podziałem silników jest rodzaj zasilania, tu rozróżnia się silniki zasilane prądem stałym i zmiennym. W przemysłowych zastosowaniach przeważnie wykorzystywane są silniki zasilane prądem zmiennym, za to przemysł elektroniczny i transportowy będzie korzystał częściej z drugiego rodzaju. Zobacz więcej na temat: .

Sama zasada działania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest bardzo prosta. Urządzenia te składają się z dwóch podstawowych elementów, czyli stojana z elektromagnesami oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy zlokalizowane w stojanie wytwarzają pole magnetyczne (portal firma Partner Serwis kliknij), jakie działa na wirnik sprawiając że się zaczyna obracać. Rzecz jasna przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły rozmaite odmiany silników, różniących się znacznie charakterystyką i mające różnorakie zastosowanie. Silniki elektryczne to urządzenia wytrzymałe, lecz od czasu do czasu konieczne jest skontrolowanie ich działania.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego przede wszystkim będzie obejmować kontrolę wszystkich uzwojeń i stanu izolacji, gdyż wszelakie przebicia są bardzo groźne. Kontrolowany jest również stan łożysk, to właśnie one są najczęściej wymienianymi elementami w większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.