Przygotowanie ogrodu do zimy

Kończy się czas ostatnich porządków w ogrodzie i przygotowania do zimy. Jakie prace trzeba wykonać w obejściu w listopadzie? Przygotowanie ogródka do sezonu zimowego.

ogród - zdjęcie

Autor: UC Davis Gateways Project
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nie zrobiliśmy tego przedtem, listopad to ostatnia chwila na przyszykowanie rabat na przyszły sezon. Ziemi po przekopaniu nie grabimy, ale zostawiamy ją w tzw. ostrej bruździe (wtenczas lepiej będzie gromadziła się wilgoć z opadów). Ziemię przekopujemy po rozsypaniu nawozów fosforowych, natomiast na glebach zwięzłych, również nawozów potasowych. Większość roślinek najlepiej wzrasta w podłożu o odczynie nieco kwaśnym bądź obojętnym. Zbadajmy zatem odczyn gleby w naszym ogrodzie a jeżeli jest zbyt niski (ziemia zakwaszona) to uskutecznijmy zabieg wapnowania. Konieczną dozę nawozu wapniowego równomiernie rozsiewamy na całej nawierzchni zagonu, rabatki, trawnika i dokładnie mieszamy grabiami z wierzchnią warstewką gleby – polecana witryna.

Altany ogrodowe i sprzęty których nie sprzątamy na zimę należy osłonić warstwą odpowiedniej farby. Ogrodzenia panelowe też ochraniamy w ten sam sposób. Trawnik trzeba kosić, póki wzrasta trawa.

Jeśli chcesz wyszukać materiały na omawiany temat, to przejdź tutaj klinkier wrocław i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

O ile październik był ciepły, to nawet z początkiem listopada kosimy trawniki. Grabimy liście, które spadły z drzew i krzaków. Nie zostawiajmy ich na trawniku, albowiem stworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza powłokę, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.

ogród przed zimą

Autor: hortulus
Źródło: http://www.flickr.com/photos/hortulus_aptus/2498269294/
Nie zapomnijmy o zamknięciu dopływu wody do kurków zainstalowanych w ogrodzie oraz spuszczeniu cieczy z przewodów doprowadzających, ażeby w czasie mrozów woda nie rozsadziła instalacji wodnej. Trzeba także opróżnić z wody wszelakie zasobniki pozostawione na zimę w ogródku, aby nie popękały podczas silnego mrozu. Należy także oczyścić, naoliwić jak też schować do suchego pomieszczenia wszelkie przybory wykorzystywane w trakcie sezonu w ogródku.https://anplast.pl/produkty/wentylacja-dachu,2,11222 (www.anplast.pl/produkty/wentylacja-dachu,2,11222)Ostrzymy te z nich, jakie tego wymagają i naprawiamy te, które są zepsute. Dokładnie czyścimy także kosiarki do trawy, odkręcamy, konserwujemy noże. Gdy już wykonamy te wszystkie czynności, można ubrać naszej wiecznie zielone drzewka ogrodowe w ozdoby świąteczne. Gruntownego czyszczenia oraz konserwacji wymaga również grill ogrodowy. Od teraz będziemy do wypiekania kiełbasek używać piekarników Mastercook – niesamowite altany ogrodowe Ceneo.