Jak pozbyć się gruzu i odpady, których nie wyrzucisz do kosza

Ustawa śmieciowa w bardzo jasny sposób wyznacza zagadnienia dotyczące segregacji śmieci. W sytuacji odpadów wyrzucanych codziennie, typu szkło albo plastik, nie mamy zbytnich kłopotów. Przytrafiają się jednak niekiedy i takie odpady, z którymi należy inaczej postąpić. Wówczas sprawa okazuje się nieco bardziej problematyczna, gdyż w bardzo wielu okolicznościach nie wiemy do końca, co właściwie należy z nimi zrobić.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Jest bardzo wiele rodzajów śmieci, których nie wyrzucimy do okolicznych koszy. Do takiego typu odpadów można zaliczyć chociażby przestarzałe leki. W tej sytuacji powinniśmy udać się np. do apteki, gdyż właśnie tam zwykle umieszczane są odpowiednie kosze na tego typu odpady. Podobna sytuacja jest ze wszelkiego rodzaju niepotrzebnymi śmieciami elektrycznymi, na przykład sprzęt RTV albo AGD. W tej sytuacji to gmina, do której należymy, musi odpowiednio wskazać miejsce, w jakim będziemy mieli sposobność złożyć tego rodzaju pozostałości.

W bardzo wielu miejscach, np. hipermarketach, znajdują się także odpowiednie pojemniki, do których wyrzucamy zużyte baterie czy termometry. Zwykle bardzo wiele wszelkich odpadów, głównie w formie gruzu, odkłada się podczas różnego typu budów czy remontów. W takich przypadkach pomocne wydają się firmy, których specjalizacją jest wywóz gruzu Wrocław (zobacz dodatkowe informacje).

Warto pamiętać również o różnorodnych śmieciach niebezpiecznych, których jest bardzo wiele i nie wolno ich wrzucać do typowych kontenerów. Są one groźne przede wszystkim ze względu na szkodliwość dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Mogą one także na dużą skalę zanieczyszczać środowisko przyrodnicze (na www pełna oferta w zakresie utylizacji odpadów).

Każdy z nas musi wiedzieć o tym, że wyrzucanie niebezpiecznych śmieci do nieodpowiednich miejsc może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które porzucają wywozem (polecamy szczegółowe informacje) np. w lasach. Kary mogą zostać nałożone również na tych, którzy nie segregują swoich śmieci. Ustawa śmieciowa w bardzo klarowny sposób określa to, w jaki sposób musimy segregować śmieci oraz gdzie dokładnie je wyrzucać. Nieprzestrzeganie tych zasad może być dla nas niezwykle kosztowne, należy więc szczegółowo zaznajomić się z obowiązującymi zasadami.