Twoje prawa do utworu – czyli parę słów o prawach twórców

Obecnie dostęp do internetu i innowacyjnych technologii spowodował, że ich użytkownicy mają w każdej chwili do czynienia z szeregiem informacji i przekazów multimedialnych o przeróżnej treści i przeznaczeniu. Z szeregu plusów jakie posiada taki dostęp do informacji i możliwości można wyznaczyć także negatywne konsekwencje, w tym odwzorowanie cudzej treści czy uznanie za swój czyjegoś pomysłu

.

Odczuwają to szczególnie przedsiębiorstwa, które wychodzą z nowatorskimi rozwiązaniami na rynek, jakie są w dalszym rzędzie kopiowane przez inne firmy, tak, że trudno w którymś momencie zorientować się, kto jest faktycznym twórcą innowacyjnego rozwiązania. Jest jednak w tym kierunku możliwa odpowiednia ochrona i stanowią ją prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Prawa, o jakich mowa są to prawa do użytkowania danego dzieła i czerpania z niego korzyści. Takim dziełem mogą być zarówno licznego rodzaju utwory – wizualne, muzyczne, wyrażone słowem, a także wszelkiego typu pomysły, dokumenty i tak dalej.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi ogólnie o to, że jeśli mamy jakiś oryginalny pomysł lub wymyśliliśmy nietuzinkowe rozwiązanie, winniśmy posiadać wyłączne prawo do tego, by nimi dysponować, zarządzać i pobierać profity. W celu poinformowania innych, że dany produkt bądź usługa ma wyłączność warto wykorzystać znak towarowy. Jak zastrzec znak towarowy? – https://www.jwp.pl/uslugi/wzory-przemyslowe/e być to także jakiś sygnał bądź fragment melodii.

Aby go zastrzec należy udać się do Urząd Patentowego. Wcześniej należy zweryfikować w stosownej bazie, którą znajdziemy właśnie na stronie urzędu, czy dany termin lub obrazek nie jest już zastrzeżony przez inną osobę/firmę. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku i uiszczeniu wpłaty następuje ogłoszenie danego znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP.
Ochrona swoich praw do danego dzieła jest bardzo ważna, szczególne w dzisiejszych czasach, kiedy występuje w zasadzie nieograniczony dostęp do informacji dzięki internetowi. Dlatego też pojawiło się też coś takiego jak prawa autorskie w sieci, dla tych, którzy właśnie w internecie umieszczają informacje o swoich produktach lub nowatorskich rozwiązaniach. Warto pamiętać, że tego rodzaju prawa istnieją i z praw tych korzystać.

Źródłojwp.pl/