Zbudowanie domu to coś, co chce wielu z nas? Jak podejść do takiego typu zagadnienia i o jakich sprawach pamiętać?

Mamy w planach zbudować dom – plan bardzo ambitny, ale jak najbardziej do zrobienia. To jednakże nie wszystko, bo chcemy, by była to budowla trwała, oryginalna i nie za najbardziej skromne pieniądze. Wychodzimy bowiem z założenia, iż to projekt naszego życia, a jak najbardziej na takie coś nie należy ani oszczędzać z inwestycją w materiały, ani blokować fantazyjnych pomysłów. Oczywiście, nie można przekraczać granicy, czyli fantazja nie może zwyciężyć ze zdrowym rozsądkiem, nie powinno również być bardziej istotna od strony praktycznej. Najbardziej korzystnie to zbilansować, wtedy efekt będzie najlepszy.

Jak więc mamy w planach takie coś, to powinniśmy zacząć od mocnej podstawy, czyli od solidnych materiałów. Nie kupujmy najtaniej. Nie chodzi także o to, by przepłacać, ale by wybrać tego typu materiały, które sprawdzą się w każdej sytuacji i będą zapewnieniem, iż nasz mieszkania (projekty domów z kosztorysem) będzie najbardziej optymalnie wykończony – . Niektóre osoby robią właśnie ten błąd, że chcą zbyt dużo zaoszczędzić i kupują najtańsze materiały, więc po określonym czasie coś powinniśmy wymienić, coś naprawić, i tak to zajmuje sporo czasu.

ogrodzenie

Autor: Gary J. Wood
Źródło: http://www.flickr.com

Postawienie domu jest wielkim konkretem, należy więc to zrealizować nie jak najmniejszym kosztem. Tym bardziej, iż można oszczędzić na pozostałych elementach, przykładowo na wystroju wokół domu. Można samemu zaplanować ogród, zaś ogrodzenie wykonać solidne, lecz wynająć taką firmę, jaka nie zawoła zbyt dużej kwoty za robociznę – . Wtedy jeśli interesują nas ogrodzenia kute, jesteśmy w stanie sobie na nie pozwolić wiedząc, iż będą bardzo dobrze się prezentować, a jednocześnie nie będą bardzo drogie. Tak samo działajmy w domu, gdyż chociaż dobrze nabywać dobre materiały, to na pewno na wielu rzeczach da się zaoszczędzić.

Np. chcemy zrobić schody (zobacz domański schody) kręcone, tak więc nie ma przeszkód, ażeby samodzielnie zabrać się za tą pracę. Oczywiście z pomocą człowieka, który ma w tej materii doświadczenie. Chodzi jednakowoż o to, że nie trzeba wynajmować całego sztabu ludzi, bo jeśli tylko mamy czas można się spokojnie tym zająć. W takiej sytuacji nasz dom będzie trwały, my zaoszczędzimy, a jednocześnie będziemy zadowoleni, iż fizycznie (nie jedynie psychicznie) przyłożyliśmy się do jego wybudowania.