Jak właściwie podkreślić pomieszczenie barwami i oświetleniem?

Urządzając mieszkanie musimy brać pod uwagę liczne elementy. Przeważnie myślimy, że najistotniejszy jest stosowny wybór mebli i sprzętu – to naturalnie prawda, ale powinniśmy zdać sobie sprawę, że nawet bardzo skomplikowane projekty wnętrz mieszkań można doprowadzić do perfekcji z udziałem odpowiedniej gry kolorami i światłem.

Aranżacja salonu

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ulega wątpliwości, że kolory wnętrz (jeśli myślisz o zmianie aranżacji, musisz to zobaczyć – najmodniejsze barwy wnętrz) odgrywają bardzo istotną rolę jeśli chodzi o wykreowanie odpowiedniego wystroju. Jasne, pastelowe kolory ścian i płytek uspokajają, sprawiają, że pokoje stają się bardziej przestronniejsze i większe. Z kolei ciemne optycznie zmniejszają wnętrze i wywołują bardziej ponury nastrój. Hitem ostatnich czasów było stosowanie różnych kolorów na różnych ścianach, np. na głównej ścianie używanie barwy ciemnej, na pozostałych jasnej. Tego rodzaju rozwiązania warto stosować również wtedy, kiedy chcemy przyciągnąć uwagę na konkretne miejsce w pokoju.

Dzisiaj istnieje tyle przeróżnych stylów urządzania wnętrz, że dopasowanie barw powinno być uzależnione nie tylko od posiadanych preferencji, ale i stylu, na który się zdecydujemy. Jeśli planujemy urządzić mieszkanie np. w stylu wiejskim można pozwolić sobie na kilka zestawów kolorów i wzorów, ale jeśli zdecydujemy się np. na styl skandynawski musimy już przede wszystkim koncentrować się na jasnych barwach.

Ten nasz odsyłacz prowadzi do tekstu, który ma wyjątkowe treści – z pewnością Cię zainteresują i będą przydatne.

Nie inaczej zresztą jest jeśli chodzi o tego typu kwestię jak oświetlenie mieszkania – to na jakie lampy, kinkiety czy żyrandole się zdecydujemy powinno zależeć od stylu aranżacji i efektów, jakie chcemy uzyskać. Do tradycyjnych pomieszczeń trzeba by wybrać tradycyjne lampy – do nowoczesnych kinkiety i reflektory. Dlaczego? Za pomocą danego rodzaju oświetlenia uzyskamy konkretny efekt. Reflektory dają wąski, skierowany strumień światła zatem bez problemu możemy nimi oświetlić tylko konkretne zakątki w pomieszczeniu – dużą lampą nie jest już tak prosto operować, ale z kolei taka lampa stwarza przyjemny, klimatyczny nastrój.

Odpowiednio dopasowane kolory i oświetlenie mogą zdziałać cuda. Trzeba jedynie przeanalizować wpierw jaki rezultat chcielibyśmy w danym wnętrzu uzyskać. Kiedy już zweryfikujemy, czy chcielibyśmy aby pokój sprawiał wrażanie zacisznego, czy może przestronnego adekwatnie do tego malujemy ściany i montujemy punkty światła.