Woda, inaczej Wasser – warto ją oszczędzać

Woda – dla każdego z nas jest czymś naturalnym, standardowym, czymś, bez czego oczywiście nie wyobrażamy sobie życia. Mamy przecież do niej nieograniczony dostęp – wystarczy, że odkręcimy kurek w kranie, a wypłynie jej mnóstwo. Na dodatek często nawet kapie na nas z góry. Dlatego też jesteśmy do niej bardzo przyzwyczajeni. Tak bardzo, że wręcz o niej nie myślimy, podobnie jak o powietrzu.

woda

Autor: Urko Dorronsoro
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet nie chcemy myśleć, że mogłoby jej kiedykolwiek zabraknąć. A przecież w rzeczywistości wcale nie jest to nieprawdopodobna wizja. Na świecie istnieją obszary, gdzie wody często brakuje, gdzie, aby ją mieć, ludzie muszą wędrować niejednokrotnie po wiele kilometrów, a następnie nieść ją własnoręcznie w miskach, czy też wiadrach. Zresztą, także i na naszym terenie zdarzały się sytuacje, kiedy woda stała się w konkretnych miejscach towarem deficytowym. Wystarczy sobie przypomnieć na przykład ostatnie lato, kiedy to w czasie suszy powysychało wiele studni i straż pożarna musiała tam dowozić specjalne ogromne zbiorniki na wodę (zobacz nasze zbiornika na wodę). W innym przypadku mieszkańcy mieliby faktycznie spory kłopot. Z pewnością zapasy wody wyczerpałyby się wówczas również w okolicznych sklepach.

Może więc od czasu do czasu warto zastanowić się nad tym tematem, pomyśleć, jak istotne jest to dla nas bogactwo. Powinniśmy pamiętać, że zapasy tej słodkiej, pitnej wody kiedyś mogą się wyczerpać, choć obecnie myślimy, że jest to mało prawdopodobne. Ten problem może nie będzie dotykał jeszcze nas czy naszych dzieci bądź wnuków – ale już kolejnych pokoleń tak. I nie jest to wyłącznie możliwy scenariusz, bowiem za jakiś czas może być to przykra rzeczywistość. Każdy zatem, kto nie jest egoistą, winien pamiętać o tym, aby oszczędzać wodę. W jaki sposób możemy to robić? Oczywiście na co najmniej kilka rozmaitych sposobów.

Na przykład raz na jakiś czas ciepłą kąpiel w wannie można zamienić na szybki prysznic. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy wodę, ale i swój czas, jak również pieniądze – rachunki przecież z pewnością będą wówczas znacznie niższe. Jeśli mamy ogródek, który na bieżąco podlewamy, warto wodę z kranu zamienić na deszczówkę – oferta zbiorników. Będzie to nawet lepsze dla naszych kwiatów, czy warzyw. Możliwości jest więc wiele, potrzebne są tylko nasze dobre chęci – niech więc ich nie brakuje.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: W gospodarce