Jakie miejsca mają dobre oddziaływanie na przestrzeń miejską? Czego nie powinno w nich zabraknąć. Czego unikać, gdy chodzi o zagospodarowanie przestrzenne?

Pewnie nie istnieje idealne zagospodarowane miasto w Polsce. Jest to dosyć trudne, gdy mowa o takiej pokaźnej przestrzeni. Natomiast czasami odwiedzając niektóre miasta można dostrzec, iż są one blisko ideału i poważnie zachowują się względem tematu zagospodarowania przestrzennego. Po czym można to poznać oraz co ma na to pozytywny wpływ? Ostatnio bardzo dobrą zmianą jest to, że zniknęły szpecące przestrzeń reklamy i niegustowne szyldy z centrum miast.

pomieszczenie na magazyn

Autor: Yosuke WATANABE
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to spory krok naprzód ponieważ do tej pory widywaliśmy tą przestrzeń zaśmieconą dużą ilością nieestetycznych oraz niepasujących do niczego banerów. Nie jest to zbyt korzystne dla ogólnego odbioru danej miejscowości. Istotne ażeby miasto takie stosowało się do wytycznych zagospodarowania przestrzennego. Powinno się dbać o to, aby tereny przemysłowe nie szpeciły całej struktury miast. Ażeby znajdowały się na tyle daleko od zabytków, aby nie kolidowały z inną zabudową, doczytaj . Identycznie to wygląda, gdy chodzi o grunty inwestycyjne, jakich wykorzystanie pozostawia często wiele do życzenia. Zdarza się bowiem, że zmieniane są na szybko założenia zagospodarowania, po to ażeby móc wdrożyć własną, najczęściej średnio pasującą do otoczenia koncepcję. Tego typu działania wpływają negatywnie na całą miejską przestrzeń jak też odbieranie jej przez przyjeżdżających turystów. Na pewno lepiej czujemy się w mieście z większą ilością terenów zielonych. Tam, gdzie znajduje się sporo parków czujemy się znacznie lepiej. Przestrzeń taka nie męczy nas aż tak bardzo. Można zawsze usiąść na ławeczce oraz trochę zregenerować siły pośród zieleni oraz z dala od ruchliwych dróg.

teren inwestycyjny

Autor: Mike Beauregard
Źródło: http://www.flickr.com

Miasta nie powinny wykorzystywać każdego wolnego kawałka działki w mieście na budynki mieszkaniowe czy nieruchomości dla biur i hoteli.

Warty polecenia wpis? Jeżeli tak myślisz, przeczytaj towarzyszące artykuły na analizowany temat – bez obaw kliknij tu, więcej zobaczysz w linku.

Zieleń miejska na pewno nie da dochodów jak ma to miejsce, kiedy w grę wchodzi sprzedaż gruntów pod inwestycje budowlane, jednak jest to wielka korzyść dla mieszkańców jak również turystów. Ma wpływ bowiem na charakter miasta oraz jest miejscem rekreacyjnym. Wiele ludzi bowiem ma w zwyczaju, spędzać w parkach dużo czasu z rodziną, choćby w weekend w czasie ładnej pogody. W parkach również dużo ludzi uprawia sport, co ma wpływ na samopoczucie mieszkańców i ich pozytywne postrzeganie miasta, w którym żyją.

Zobacz również –