Co uczynić i co uwzględnić, by nasz budowany dom był bardziej nowoczesny i energooszczędny?

W naszych czasach architekci stawiają na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają za cel zaoszczędzić jak najwięcej energii elektrycznej. Dzięki temu koszty eksploatacji domów są dość niskie, co można zauważyć po korzystnych rachunkach za prąd i co bez wątpienia zainteresuje ich właścicieli. Co możemy zrobić, aby tworzony przez nas dom był bardziej ekologiczny?

dom - malowidło

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
stykówka - dom

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
dom - fotka

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawową rzeczą, którą musimy rozważyć jeszcze przed początkiem budowy domu, jest jego wielkość oraz kształt. Jeśli chodzi o domy parterowe nowoczesne rozwiązania grzewcze są dużo prostsze do zaplanowania. Im wyższy budynek, tym problem dogrzewania oraz straty ciepła i niezbędnej do jego wytworzenia energii staje się coraz trudniejszy do rozwiązania. Sprawdź informacje: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/domy-energooszczedne

Projekty domów energooszczędnych odznaczają się zazwyczaj również prostą formą, bez dekoracyjnych dobudówek i zakrzywień – elementy te są bowiem dość trudne do dogrzania i mogą prowadzić do znacznej utraty ciepła w czasie zimy. Najbardziej ekonomicznie i najkorzystniej jest więc zbudować dom (pakiety wykończeniowe warszawa) o nieskomplikowanej formie oraz prostej budowie dachu – wszystkie innowacje w tej kwestii mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do dogrzania.

Nawet przydatna strona, dobrze zajrzeć: Projekty domów energooszczędnych potrzebują również użycia specjalnych materiałów, które będą przeciwdziałać niekontrolowanej stracie ciepła. Już na poziomie pisania projektu należy uzgodnić z architektem takie kwestie, jak grubość dachu i ścian oraz ich docieplenie, a także wydajność systemu grzewczego. Jeżeli chodzi o domy parterowe nowoczesne budownictwo każe wykorzystywać jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy niż te, które są ustalone w standardowych zaleceniach budowlanych. Dzięki temu budynek będzie jeszcze bardziej energooszczędny, co da nam jeszcze wyższe korzyści. Opłaca się również zainwestować w wysokiej jakości materiały, które cechują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi – dzięki temu więcej ciepła pozostanie w środku domu, a my będziemy mogli cieszyć się znacząco korzystniejszymi rachunkami za użytkowanie energii elektrycznej.