AGR-Polska

W jaki sposób firmy mogą realizować rozsądną i zgodną z przepisami gospodarkę odpadami przemysłowymi.

Przy niewielkich firmach które się zajmują usługami czy produkcją bardzo istotne są kwestie wiążące się z odpowiednią gospodarką odpadami. W ostatnim czasie bardzo duży nacisk kładziony jest na te właśnie rzeczy, nie tylko poprzez wprowadzenie coraz to bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych, lecz również z powodu rosnącej świadomości środowiska biznesowego. A jeżeli nawet ktoś przekonany nie będzie do tego, że faktycznie poprzez prawidłowe postępowanie z odpadami pomaga Ziemi, to na pewno do właściwych zachować zmotywują go możliwe konsekwencje.

ekologia-firma

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

A te są dość poważne, ponieważ w przypadku dopuszczenia się wykroczeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska liczyć się należy z tym, że można będzie zapłacić jakąś wysoką karę. Dlatego też właściciele przedsiębiorstw zaczynają coraz bardziej dbać o te sprawy, szczególnie że możliwości obecnie jest naprawdę sporo. Niektóre osoby wybierają takie wyjście, że wszystkie wytworzone odpadki są gdzieś składowane, a później odbierane przez specjalistyczną firmę. Rozwiązanie tego typu ma dużo zalet, lecz trzeba mieć jakieś miejsce na wszystko i niestety trochę płacić firmie, która będzie się zajmowała wywożeniem. Drugą możliwością będzie wykorzystanie różnorodnych urządzeń do wstępnego oczyszczania wytwarzanych odpadów, na przykład separatory koalescencyjne służą do tego, żeby rozdzielać ropopochodne produkty oraz oleje od pozostałych ścieków – zobacz.

Ważną kwestią w większości firm jest właśnie radzenie sobie ze ściekami, jakie przecież wytwarza się, i to niekiedy w dużej ilości. Na szczęście jeszcze do niedawna nagminne odpływy gdzieś do pobliskich rowów nie mają już miejsca, bowiem grożą za to poważne kary. Jeżeli w danej miejscowości doprowadzona jest kanalizacja, to najlepszym sposobem będzie przyłączenie do niej swojego budynku, zresztą przepisy tego wymagają. Jeżeli kanalizacji nie ma, to pozostają dwie możliwości, czyli własna oczyszczalnia lub szambo (http://www.ajpszamba.pl/oferta).

Szamba są wyjściem tańszym i łatwiejszym w budowie, jednak posiadają jedną zasadniczą wadę. Mianowicie trzeba regularnie je opróżniać, a to wiąże się z dodatkowymi, nierzadko całkiem sporymi wydatkami. I niestety nie można o tym zapomnieć, gdyż zbiorniki (sprawdź zbiorniki kwasoodporne w hmlnosewicz.pl…) nie mogą się przepełnić. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków na samym początku potrzebować będą nieco większej inwestycji, lecz w późniejszym użytkowaniu szybko się one zwracają – . Wynika to z tego, że oczyszczalnie tego typu są prawie bezobsługowe, a odpowiednio zaplanowane i wykonane bez najmniejszego problemu wytrzymają kilkadziesiąt lat użytkowania.