Dlaczego pneumatyczne urządzenia stanowią ciekawą alternatywę dla pozostałych rodzajów, opis ich najważniejszych zalet.

Duża część maszyn, urządzeń i różnego rodzaju przyrządów potrzebuje jakiegoś zasilania. Obecnie najczęściej używany w tym celu jest prąd, duża część mechanizmów działa w oparciu o niego. Jednak są obszary, w jakich znacznie lepiej sprawdzać się będą inne media.

maszyny, hala produkcyjna

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład urządzenia siłowe są oparte w dużej mierze o płyny, dzięki ich wykorzystaniu można podnosić i przesuwać naprawdę duże ciężary. Spore znaczenie w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych ma także sprężone powietrze. Na nim opiera się bowiem kolejna popularna grupa urządzeń, czyli urządzenia pneumatyczne.

Wprawdzie nie są one tak powszechnie używane, jak maszyny elektryczne czy mechaniczne, lecz w wielu przypadkach bardzo dobrze dają sobie radę.

Jeśli zaciekawiły Cię wiadomości w tym wpisie, to doczytaj tutaj kolejne wątki na dalszej stronie, która jest pod tym linkiem.

Tak naprawdę wszystkie wcześniej wymienione technologie uzupełniają się wzajemnie, przez co można w konkretnej sytuacji wybrać takie, które najlepiej się sprawdzi. A pneumatyka będzie się na przykład dobrze sprawdzała w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, majsterkowaniu oraz obróbce drewna.

Pneumatyczny sprzęt ma duże zalety, dzięki jakim w wielu przypadkach jest tak popularny. Po pierwsze stosuje się w nim powietrze o odpowiednim stopniu sprężenia, jakie jest przecież dostępne wszędzie dookoła w bardzo dużej ilości. Dzięki temu nie trzeba budować żadnych skomplikowanych linii przesyłowych, ponieważ po zużytkowaniu jest po prostu wypuszczane do atmosfery. Poza tym pneumatyczne urządzenia są znacznie bardziej niezawodne i bezpieczniejsze od innych rodzajów.

automatyka przemysłowa

Autor: Karen Baijens
Źródło: http://www.flickr.com
Pracować one mogą w bardzo zróżnicowanych warunkach, od dużych mrozów po wysokie temperatury, a także w warunkach dużej wilgotności powietrza. Za to prosta konstrukcja, niewielka ilość ruchomych części, które szybko się zużywają sprawiają, że są one bardzo odporne na rozmaite awarie. Mogą równocześnie występować w różnych wymiarach, zależnie od zastosowania. Na przykład przyssawka hydrauliczna w małej wersji stosowana będzie przez majsterkowiczów (bardzo pomocna strona, dobrze zajrzeć), a w wersjach przemysłowych na przykład do transportu ciężkich tafli szkła.