Przestrzeń miejska nieustająco jest upiększana

Nasze miasta zmieniły się nie do poznania. Być może jeszcze jest sporo do naprawienia, lecz porównajmy sobie brzydkie, smutne miasta z przeszłości. Ci co nie pamiętają powinni sprawdzić stare zdjęcia, żeby docenić, co udało się zrobić. Oczywiście, jak każda epoka, i obecna pozostawi po sobie brzydkie ślady.

miasto

Autor: renee.
Źródło: http://www.flickr.com
Powstało za dużo okropnych budowli, miasta nie posiadają przemyślanego planu zagospodarowania przestrzennego, a co więcej w wielu miejscach jest najzwyczajniej brudno, ponieważ nikt się nie martwi o to, żeby było trochę bardziej gustownie. Na szczęście to nie tylko nasz problem.

W każdym kraju znajdziemy piękniejsze i brzydsze miejsca. Można nawet stwierdzić, iż każde duże miasto poza pięknymi zabytkami, miejscami, jakie warto zobaczyć odznacza się również niezwykłą brzydotą. W każdym bowiem miejscu są brzydsze miejsca, o które nikt się nie troszczy, do których turyści się nie agregaty prądotwórcze zapuszczają. Kiedy przeglądamy katalogi znanych ośrodków miejskich, oglądamy miejsca popularne, sławne, do jakich powinniśmy się wybrać nie zastanawiamy się nad wyglądem całego miasta, więc bez trudu możemy powiedzieć: ten Paryż jest cudowny.

miasto

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

A następnie już na miejscu jesteśmy rozczarowani, że tak to miasto w niektórych miejscach wygląda. Możemy to porównać do oglądania fotografii pięknej dziewczyny. Zdjęcie zostało trochę ulepszone, upiększone specjalistycznym programem graficznym, widzimy się z nią na żywo i przeżywamy rozczarowanie. Nie jest tak niezwykle, jak na fotografii

Nie powinniśmy tego wymagać, nie ma miast idealnych, podobnie jak nie ma państw idealnych. Polska, jak pozostałe państwa ma swoje minusy. Chociaż zaniedbane place ze zniszczonymi chodnikami zastąpiły skwery z zielenią i wyłożoną kostką brukową – (link do wpisu), to ciągle jest wiele do zrobienia. Wydaje się, że jednak największą bolączką Polski w zakresie estetyki jest wczesne zachłyśniecie się różnymi – szlachetnymi i kiczowatymi – wpływami.

Popatrzmy z jednej strony na dziedzictwo kulturowe: kościoły, piękne budowle, a z drugiej na położone w ich okolicy galerie handlowe i supermarkety. Dzisiaj, tego typu sklepy są ładniejsze niż te tworzone w latach dziewięćdziesiątych, nie zmienia to jednakże faktu, że powstało ich zbyt dużo, co oznacza, że zostaną one w naszym krajobrazie już na zawsze. Może chociaż w niektórych miejscach uda się je zastąpić czymś ładniejszym, na to jednak trzeba wielu lat, a może i kolejnych pokoleń.