Klimatyzatory i osuszacze powietrza – co trzeba wiedzieć na ich temat?

Klimatyzator to urządzenie, które wyjątkowo często spotykamy nie tylko w biurowcach, ale także w naszych domach. Czy jednak jesteśmy świadomi tego, jaki wybrać klimatyzator, aby doskonale spełniał swoją rolę?

Wśród urządzeń klimatyzacyjnych wskazać można dwa elementarne rodzaje: klimatyzatory, które mogą być zamontowane na stałe oraz klimatyzatory przenośne. Niezależnie od tego, czy kupimy klimatyzator montowany na stałe czy przenośny, można go stosować na dwa sposoby. Latem można go wykorzystać do obniżania temperatury w pomieszczeniu, zimą może zaś służyć do małego podgrzania temperatury panującej w danym pomieszczeniu.

Jednak na ogół decydujemy się kupić je, aby zmniejszały temperaturę. Właśnie dlatego, kupując klimatyzator, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę, jaką ma wydajność. Kolejna kwestia, którą powinno się przemyśleć to zdecydowanie, czy lepszy w naszym wypadku będzie klimatyzator mobilny, czy umieszczany na stałe. Klimatyzatory przenośne jednak to urządzenia mało wydajne. Do tego w czasie pracy są stosunkowo głośne. Komfort korzystania z pomieszczenia, w którym stosowany jest klimatyzator, który można przenosić jest więc niewielki.

klimatyzator

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu posiadaczy domków jednorodzinnych boryka się z problemem zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniach. W pomieszczeniach dużej wilgotności wyjątkowo szybko rozwija się pleśń, która wyjątkowo źle wpływa na kondycję zdrowotną mieszkańców. Walkę z nadmierną wilgocią można wygrać ,wykorzystując osuszacze powietrza. W sklepach są dwa rodzaje urządzeń tego rodzaju: osuszacze adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Urządzenia te sprawiają, że skrapla się para wodna. Ich nieodłączną częścią jest zbiornik, w którym jest ta para zbierana.

W warunkach domowych idealnie sprawdzają się osuszacze , które mają charakter kondensacyjny. Wydajność osuszacza należy dobrać w zależności od wielkości pomieszczenia oraz stopnia zawilgocenia pomieszczenia, w którym osuszacz ma się znaleźć. Im większa powierzchnia pomieszczenia, tym wydajność osuszacza musi być większa. Wydajność osuszaczy jest podawana w litrach. Urządzenia te nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których temperatura jest niższa niż pięć stopni Celsjusza, ale także w takich, w których jest wyższa niż trzydzieści pięć stopni. Osuszacz to z całą pewnością doskonałe urządzenie, którego kupno z pewnością trzeba rozważyć.