Do czego dzisiaj stosujemy przemienniki częstotliwości?

Takie elementy napędowych układów, decydują bezpośrednio o ruchu silników prądu przemiennego, jakie są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, które przekształca prąd stały, którym jest zasilany, na prąd przemienny, o wyjściowej częstotliwości regulowanej.

Możemy odróżnić falowniki przez wzgląd na wariant zasilania. Mogą to być falowniki napięcia, jakie są zasilane ze źródła napięciowego. Na wejściu takiego falownika jest kondensator albo bateria kondensatorów o ogromnej pojemności. Można spotkać też falowniki prądu, które zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika znajduje się dławik. Odróżniamy jeszcze falowniki skalarne, jakie posiadają zastosowanie w układach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy bardzo wydajne. Funkcjonowanie ich polega na dostarczaniu do silnika ewentualnej najmniejszej energii w taki sposób, żeby nie powodować obniżenia się w bardziej znaczącym stopniu częstotliwości wejściowej poniżej zadanej wartości.
wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com
W systemach napędowych stałomomentowych wykorzystuje się falowniki wektorowe. Charakteryzują się te falowniki optymalną regulacją obrotowego momentu stosownie do wymagań, jakie są stawiane przez urządzenie oraz wykorzystanie jej. Falowniki przemysłowe bywają używane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i głównie posługują do regulacji prędkości obrotowej indukcyjnych silników klatkowych.

Czy taka tematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę (https://eshop.pronar.com.pl/technika-szlifowania), która odnosi się do omawianej sprawy, zatem zapewne także Cię zainteresuje.

Dzisiaj mają dość obszerne zastosowanie w przemyśle oraz stanowią najbardziej wydajny sposób regulowania prędkości. W domowych urządzeniach są używane również do regulacji rotacyjnej np. pralek. Falowniki mają dość dużą cenę i to ogranicza ich szerokie używanie. Wysoka cena wynika ze skomplikowanej konstrukcji.

Falownik może zostać stosowany do niewielkich urządzeń, w których bywa ograniczona przestrzeń instalacyjna. Ma zamontowany potencjometr, jaki eliminuje wymaganie dodatkowych części sterujących częstotliwościami falownika.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,