Gdy budujemy nowy dom

W starych, słusznie minionych czasach, masy ludzi poupychanych w blokach nie miały większych szans na poprawienie swojego standardu mieszkaniowego. Oczywiście trendy w stylu boazeria czy łuki nad wejściem do pokoju pojawiały się tu i ówdzie, jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych mieli o wiele wyższy standard. Był też powód tej różnicy, ten sam, przez który owe osiedla nazywano zatokami czerwonych świń.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com
Przełom z 1989 roku dał nam wiele możliwości, oczywiście tylko teoretycznie. Mniej więcej przez dziesięć pierwszych lat III RP mieszkanie w domu było luksusem na miarę Blakea Carringtona. Teraźniejsza sytuacja na rynku budowlanym pokazuje, że wybudowanie domu jest relatywnie tańsze od kupowania mieszkania. Oczywiście podejmując taką decyzję należy wziąć pod uwagę ciągłą potrzebę trzymania ręki na pulsie. Poza nieustającym obowiązkiem kontrolowania ludzi budujących nasz dom, musimy przede wszystkim odpowiedzialnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Wzory pism budowlanych przyspieszą przejście przez ten temat.

Załóżmy, ze mamy uzbrojoną działkę gotową do stawiania na niej naszego domu. Musimy jednak wiedzieć jak ów domek ma wyglądać. Tu z pomocą przyjdzie nam architekt, który zaprojektuje dla nas hawirę naszych marzeń. Projekt oczywiście w cenie małego samochodu. Szukając solidnego rozwiązania warto poszukać firmy, która ma w swojej ofercie sprawdzone i solidne projekty domów. Więcej w tym temacie na portalu budowlanym Projektoskop. Są tu gotowe projekty domów przygotowane przez fachowe biura architektoniczne. Baza obejmuje między innymidomy parterowe,projekty małych domów jednorodzinnych, czy projekty domów nowoczesnych.

Inwestycję budowy domu musi poprzedzić dobrze sporządzony projekt domu. Plusem takiego rozwiązania, oprócz ceny, jest zazwyczaj możliwość obejrzenia, wykonanych już projektów, na żywo. Nasza wizja domu może oczywiście zezwolić na mądrą modyfikację proponowanego nam rozwiązania. Jeśli się postaramy, nasz dom będzie wyjątkowy, a jego projekt pozwoli zaszaleć nam w późniejszym etapie pracy, takim jak projektowanie ogrodów.

Nie wychodźmy jednak za bardzo do przodu. Przejrzeliśmy dostępne i polecane firmy budowlane. Zamówiliśmy pierwszą partię potrzebnych materiałów.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie to często najcenniejsze źródło informacji? Tak jest i w niniejszym przypadku – gdy klikniesz ten odnośnik, znajdziesz inne użyteczne materiały.

Jesteśmy szczęśliwymi właścielami posadowienia na naszej działce. W czasie weekendu oprowadzamy rodzinę po skupisku błota i pustaków, z wyraźnym podnieceniem opowiadając co stanie gdzie. Oczywiście widzimy to tylko my, w naszej głowie.

Większość osób budujących domy w mig staje się ekspertami. Po wyczerpującej lekturze pism branżowych i portali internetowych wiemy już jakie są najporządniejsze docieplenia i najrozsądniejsze elewacje. Prace ruszają pełną parą, dom pnie się w górę, rodzina patrzy z uznaniem, mimo, że nie umie sobie jeszcze umiejscowić kanapy wśród wszechobecnego bajzlu. Jako eksperci znamy wszystkie firmy robiące dobre dachy. Ostatkiem sił i nie ostatnią, na szczęście, transzą kredytu udało nam się postawić stan surowy przed zimą. Wiemy już dlaczego na studiach znajomi twierdzili, że warto studiować. Następne święta w nowym domu.

Rodzina odwiedza nas w świąteczne dni, ciocie podziwiają, wujkowie znajdują pierwsze usterki, słowem, sielanka. Przed końcem roku przemierzamy sklepy z zaopatrzeniem łazienek, kupujemy stylowe, niekoniecznie funkcjonalne baterie i umywalki. Decydujemy się nawet na zakup pralki do zabudowy (kliknij w ten link). Idziemy do biura projektującego kuchnie, prosto z biura projektującego kuchnie idziemy do dużego sklepu budowlanego, który jest bardziej przyjazny dla naszego i tak uszczuplonego portfela.

Pojawia się moment, w którym pojawia się nowy gracz w naszych zmaganiach – żona. Wygodne i funkcjonalne wnętrze musi od teraz być śliczne i modne. Cierpi nasz portfel i nasza wyobraźnia, w której tli się obraz przedstawiający duży garaż z maluteńkim samochodem w środku. A zamiast niego pozostaje nam zadbać o piękną kuchnię, wyposażoną w gustowne meble, duży zlewozmywak (Zlewozmywaki Villeroy&Boch – Ceneo.pl) i całą resztę sprzętów.

Mija czas, znamy już najlepszych fachowców w każdej, około budowlanej branży z okolicy. Teraz tylko przeprowadzka, kolejne meble, problemy z ogólnopolskim dostawcą telefonu i internetu, pierwsze grzeczności z sąsiadami… voila! Mamy własny dom, osiągnęliśmy założony cel. Organizujemy uroczysty obiad przy dużym stole w naszym nowym salonie. Ciotki z wyrzutem patrzą na wujków, szukających usterek. Dzieciaki grają w berka. Dziadkowie mają problem z odkręceniem wody w toalecie, a nad wszystkimi góruje potężna choinka, której nawet nie wnieślibyśmy do naszego malutkiego mieszkania w bloku. Jesteśmy z siebie dumni. Tylko ten kredyt…