AGR-Polska

Czy jest sens od razu stawiać docelowe ogrodzenie działki, czy też podczas budowy dobre będzie tymczasowe?

Pierwsze o czym myślimy po zakupie działki, to ogrodzenie jej, by wydzielić w dokładny sposób przestrzeń, jaką mamy zamiar zagospodarować. Myślimy wtedy nad tym czy wykonać ogrodzenie tymczasowe, czy jednak już takie docelowe, które posłuży nam także później.

Płot tymczasowy z

ogrodzenie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

siatki, to doskonały wybór jeżeli chcielibyśmy docelowo ogrodzić posesję przykładowo jakimś ozdobnym płotem. W tym wypadku opłaca się stworzyć coś, co łatwiej będzie zdemontować na wypadek konieczności przejazdu dużych pojazdów właśnie podczas stawiania domu. Jak natomiast mamy zamiar ogrodzić działkę siatką, to również takie ogrodzenie możemy postawić na początku. Producenci paneli ogrodzeniowych (więcej: producenci paneli ogrodzeniowych) mają w ofercie spory wybór gotowych paneli z drutu, które szybko się zakłada i demontuje. Będą doskonałe zarówno na początek, ponieważ nie posiadają podmurówki i można je łatwo ściągnąć, jak również na stałe, na przykład na tylne ogrodzenie domu. W sklepach znajdziemy spory wybór różnych motywów. Jeśli chodzi o ogrodzenia Wrocław identycznie jak inne duże miasta ma sporą ofertę takich artykułów, zobacz: ANOTIS.

ogrodzenie

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje oczywiście możliwość zamontowania od razu ogrodzenia stałego, jednak trzeba pamiętać o paru rzeczach. Trzeba wykonać od frontu ogrodzenie tymczasowe, które umożliwi wjazd ciężkim, dużym samochodom. Bramy panelowe muszą mieć przynajmniej cztery metry szerokości, a w miejscach, w których poruszanie się autem jest utrudnione, to nawet 6 metrów. Z tego powodu przy dość małej działce, to znaczy około 1000 metrów kwadratowych, dobrze jest poczekać z finalnym ogrodzeniem na zakończenie prac budowlanych, gdyż możne zostać łatwo uszkodzone przez ciężkie samochody ciężarowe np. ANTOIS.

Zastanawiając się nad tym czy ogrodzić w prowizoryczny sposób plac budowy, czy może postawić bardziej solidny płot, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestią. Chodzi o to, iż według prawa budowlanego każdy właściciel ma obowiązek zabezpieczyć odpowiednio taki plac budowy. W razie sytuacji, gdy ktoś na przykład złamie nogę spadając do wykopanej dziury, to właśnie właściciel jest odpowiedzialny za takie sytuacje.

Kolejna kwestia to ochrona przed kradzieżą. Do tego celu używane jest ogrodzenie z siatki naciągnięte na metalowych słupkach, jakie znajdują się w odstępach około 3 metrów. Tego typu gotowe zestawy, do ochrony tymczasowej można kupić w różnych marketach budowlanych. Należy wkopać słupki na taką głębokość, ażeby ogrodzenie było stabilne.