Opcje podatku dla osób które wynajmują komuś nieruchomość

Osoba, która dzierżawi dom jest zobowiązana do uiszczenia podatku do Urzędu Skarbowego od osiągniętego z najmu przychodu. Jakim sposobem to winna zrobić definiuje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych również ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od poniektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne.

Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jak rozpoczynamy najem lokalu i chcemy opłacać ryczałt od dochodów z takiego tytułu powinniśmy oddać oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiedniego ze względu na punkt zameldowania nie dalej niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim osiągnął pierwszy zysk z tego tytułu.

Czy prezentowany artykuł Cię zaciekawił? W takim przypadku sprawdź inny news (https://www.archicom.pl/mieszkania-srodmiescie/), który też zawiera absorbujące informacje.

Wynajmujący lokale powinni przeanalizować, która forma opodatkowania jest w ich indywidualnym wypadku najbardziej odpowiednia . Dostępne dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w charakterze wynajmowania nieruchomości są dwa bardzo odmienne sposoby rozrachunków z fiskusem: za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%), na zasadach ogólnych (stawki progresywne 18% i 32%).

mieszkania do wynajęcia

Źródło: flickr.com
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że najbardziej atrakcyjną postacią rozliczeń dla podatnika byłoby opłacanie podatku o stawce 8,5%, ale to może być fałszywe. Niższa stawka naliczana jest od przychodu, a więc inaczej mówiąc od sumy odbieranego przez posiadacza czynszu.

Jeśli intrygują Cię zaprezentowane treści, to wejdź w widoczny link. Tam jest dostęp ekstra do bardziej precyzyjnych informacji związanych z tym tematem.

W przypadku rozrachunki na zasadach ogólnych (stawka 18 i 32%) podstawą do obliczenia podatku od wynajmu jest nie przychód, ale dochód, a więc przychód zmniejszony o wartości jego uzyskania. W rezultacie może się okazać, że podatek za wynajem szacowany na zasadach ogólnych okaże się, pomimo wyższej stopy naprawdę finansowo mniejszy aniżeli w wypadku obliczania ryczałtem ze stawką 8,5% (link do artykułu na Powinno się zauważyć, że poza corocznym odprowadzaniem podatku z tytułu umowy najmu, wynajmujący zobligowany jest również każdego miesiąca bądź kwartalnie odprowadzić do urzędu skarbowego przedpłatę na podatek. W celu wyznaczenia wysokości przedpłaty, powinno się obliczyć otrzymane dochody całościowe.