Podstawowe rodzaje uszczelnień stosowane w różnych gałęziach przemysłu, rodzaje materiałów użytych przy ich produkcji

Uszczelnienia pełnią bardzo ważną rolę w większości gałęzi przemysłu. Gdyby nie odpowiednio dopasowane uszczelki, to prawidłowo by nie mogło działać większość najróżniejszych urządzeń i maszyn. Współcześnie jednym z najbardziej popularnych materiałów uszczelniających jest typowa guma, z niej właśnie wykonuje się niezliczone ilości najróżniejszych uszczelek.

uszczelki

Autor: altemark
Źródło: http://www.flickr.com/photos/altemark/56941643/
Guma cechuje się przede wszystkim dużym zakresem odporności na działanie czynników chemicznych i wody, ale nie zawsze będzie sobie radzić w wyższym zakresie temperatur. Oprócz tego jest materiałem tanim i łatwym w obróbce, co sprawia, że uszczelki z niej wykonywane także nie są bardzo drogie. Lecz ze względu na swoje ograniczenia nie będzie się nadawała do wszystkich rodzajów uszczelnień, w takich przypadkach niezbędne będzie użycie innych surowców, lepiej dających sobie radę w specyficznych warunkach. Naukowcy cały czas pracują nad tym, aby opracowywać nowe materiały do uszczelnień, dlatego też ich wybór obecnie jest rzeczywiście ogromny.

Jednym z częściej stosowanych materiałów w tym obszarze stał się grafit, daje on bardzo duże możliwości w różnych zastosowaniach przemysłowych. Uszczelki grafitowe wykonuje się z dodatkiem różnych materiałów, które znacznie zmieniają ich charakterystykę i przeznaczenie, przykładowo mogą to być blachy aluminium lub stali. Grafit bardzo dobrze radzi sobie z wyższymi temperaturami, więc bardzo dobrze nadaje się do urządzeń pracujących w wyższym ich zakresie. Całkowicie odmienne zastosowanie będzie miał typowy sznur termoizolacyjny, jest również wykonany z zupełnie innych materiałów.

Do wytwarzania takich sznurów używa się w pierwszej kolejności różnego rodzaju przędzę, jej wybór będzie uzależniony od tego, w jak puszman meble tapicerowane trudnych warunkach ma taki sznur pracować i jakich właściwości do izolowania będzie się od niego oczekiwać. Niezwykle ciekawymi pod względem budowy i wykorzystania różnych materiałów są także uszczelki spiralne. Składają się one z wewnętrznego lub zewnętrznego pierścienia wykonanego ze stali, metalowej taśmy i na koniec specjalnego uszczelniającego pierścienia.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,