Dachy zielone to aktualnie bardzo modna i pomagająca środowisku alternatywa dla klasycznych pokryć dachowych

Nowoczesne budownictwo oferuje bardzo różnorakie, często interesujące rozwiązania. W szczególności, kiedy chodzi o dachy, da się zauważyć wzrastający trend na co rusz różnorodne pokrycia i formy. Jednym z takich pomysłów są dachy zielone – potocznie nazywane odwróconymi. Są one szczególnymi pokryciami dachowymi, składającymi się z wielu warstw.

Zielona dachówka

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Na powierzchni jest podłoże gruntowe na którym mogą żyć rośliny. Każdy tego typu dach stanowi przestrzeń dla życia organizmów i może on być tworzony w zbliżony sposób, jak działki. Przy ogromnych terenach dachy zielone mogą mieć potężne rozmiary i odgrywać rolę miejsca wypoczynkowego, z drzewami, trawnikami i ścieżkami. Przede wszystkim w porze zimowej dachy zielone przeciwdziałają większym stratą ciepła, a w porach letnich chronią budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Mają one membranę, który ubezpiecza przed wahającymi się i różnymi temperaturami, co wydłuża żywotność tego dachu – zobacz na stronie firmy MEGAStyro. Jeżeli zaś chcemy stworzyć taki dach, to niezbędnym tworzywem, który umożliwi i ułatwi odpowiednie położenie warstw dachowych jest styropian spadkowy. Jest on przeznaczony do profilowania powierzchni płaskich, takich jak tarasy i ogrody, czy dachy oraz innych, tych gdzie chcemy nadać spadek i właściwe pochylenie. Zasadniczo jest to wykonywane zwłaszcza w zamiarze odprowadzenia wody opadowej i rozprowadzania jej do rynien i otworów spustowych. Użyty styropian spadkowy styropian spadkowy jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem, niż między innymi tworzenie spadków w strukturze dachu w trakcie jego budowania – zobacz megastyro.pl.

Z racji, że surowiec ten jest niesamowicie lekki, to pomniejsza ładunek nakładany na dach a dodatkowo jest szybki i prosty w montażu, przez klejenie albo łączenie mechaniczne. Następną oczywistą kwestią, na jaką pozwala styropian spadkowy jest pozyskanie wspaniałej termoizolacji, która chroni w dodatku dach przez warunkami pogodowymi w w każdym sezonie roku. Zielone dachy nie tylko niesamowite rozwiązania technologiczne, ale również estetyczne i niosące dużo korzyści dla ekologi, naturalne projekty. Stwarzają one powierzchnię do życia i stanowią coraz to częściej spotykany trend w innowacyjnej architekturze.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,