Zadbaj o własny ogród oraz wykorzystaj odpady organiczne do stworzenia odżywczego kompostu dla twoich roślin

W obecnych czasach coraz więcej mówi się o tym w jaki sposób powinno się dbać o środowisko naturalne oraz poprawne gospodarowanie odpadami. Gdy posiadamy działkę albo ogród możemy samodzielnie zadbać o wykorzystanie odpadów zielonych tworząc kompostowniki.

Nieduża część z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo korzyści przynosi posiadanie kompostownika na swojej działce. Rośliny czasem potrzebują czegoś, co pomoże im się rozwijać i dostarczy im potrzebnych składników.

Czy uważasz, że w sieci jest niewiele godnych polecania wpisów? Jeżeli chcesz wejść na naprawdę użyteczny portal, to zalecamy ten link.

W takich przypadkach najczęściej sięgamy po nawozy i inne środki przeznaczone do pielęgnacji roślin. Można jednak z nich zrezygnować jeśli stworzymy własny kompost. Wszelkiego rodzaju odpady organiczne z kuchni lub ścinki roślin oraz trawy możemy wykorzystać po raz kolejny, w postaci organicznej odżywki dla naszych krzewów i kwiatów. Należy jednak wiedzieć które rośliny można wrzucać do kompostownika. Pewne z nich mogą zawierać niekorzystne dla innych gatunków roślin substancje. W sklepach możemy zakupić wiele środków, które wspomagają tworzenie się kompostu, jednak najkorzystniejszym sposobem na dobry kompost będzie pozwolenie naturze na działanie.

kompostownik

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszym miejscem na założenie kompostownika będzie mocno nasłonecznione miejsce w naszym ogródku. Dobrze, aby było ono w oddalonym od reszty działki miejscu, w którym będzie można swobodnie wykonywać kompostowanie. Zwykle kompostownik występuje w formie skrzynki lub [silniki radiowe na pilota] zabudowanego wgłębienia w ziemi.

Niekiedy także występuje w formie ozdobnej skrzyni, która doskonale komponuje się z resztą działki. W kompostowniku zachodzą naturalne procesy rozkładu substancji, które muszą przebiegać w określonych warunkach. Bardzo istotne jest więc zagwarantowanie ciągłego dostępu do tlenu, światła oraz odpowiedniego drenażu- kompostowników nie możemy wykonywać przykładowo na betonie albo na bruku. Ważne jest także, by nie wrzucać do kompostownika odpadków mięsnych, ponieważ możemy w taki sposób przyciągnąć do swojego ogrodu gryzonie.

Kompost to niezwykle cenny produkt w każdym ogródku. Jeśli pragniemy cieszyć się pięknymi roślinami, które będą wspomagane tylko tym, co daje nam natura, utwórzmy kompostownik w swoim ogrodzie.