Sposoby cięcia nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została wynaleziona prawie wiek temu, jednakże dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie użytkowana w budownictwie a także architekturze. Na początek w osiemdziesiątych latach jej zalety docenili architekci najbardziej rozwiniętych krajów, a w ostatnich latach pojawiła się ona także w naszej ojczyźnie. Do niedawna prawie nie znana, w tej chwili nadaje nowomodny charakter największym centrom handlowym na świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest stopem żelaza mieszczącą minimum 11% chromu. Uzyskuje ona swe właściwości antykorozyjne z powodu tworzenia się powierzchniowej powłoczki tlenków chromu. Warstewką ta jest nadzwyczaj trwała i nawet w przypadku mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia powierzchni stali zaraz rekonstruuje się, dzięki czemu zachowane zostają własności antykorozyjne materiału.

Stal nierdzewna jest surowcem niezmiernie trwałym oraz praktycznym, a zarazem eleganckim. Dzięki wielorakości rodzai nawierzchni i wielkiej gamie wyrobów jest ona w stanie zaspokoić w najwyższym stopniu wyszukane wymogi stawiane surowcom budowlanym oraz wykończeniowym przez konstruktorów oraz dekoratorów mieszkań.

Mieszkanie jest punktem, gdzie stal kwasstal cięcie stali laseremorna jest napotykana przez każdego. Jest ona albowiem doskonałym materiałem na miski oraz dalsze kuchenne przybory. Wewnętrzne fragmenty wysokiej klasy zmywarek oraz wysokiej klasy noże stworzone są z tego materiału.Stal nierdzewna jest typowym materiałem związanym z wysokim standardem bytu, stąd też użycie jej w domostwach rośnie wespół z wzrastającym standardem życia.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do cięcia stali nierdzewnej możemy zastosować takie techniki: cięcie laserem, cięcie plazmą i cięcie wodą. Przed wyborem danego podejścia musimy rozpatrzyć, jakiej grubości tworzywa będą cięte, jaka dokładność jest potrzebna. Jeśli najistotniejszym faktorem jest dokładność cięcia, to uzyskamy ją przez cięcie wodą względnie wycinanie laserowe. W czasie cięcia blachy o grubości w przybliżeniu 0,1 – 3 milimetrów laser zapewnia zachowanie nadzwyczaj wysokich parametrów jakościowych, szczególnie przy wycinaniu niedużych lub szczególnych elementów, jak przykładowo drobne otwory, subtelne kształty, itd. Przy dużych grubościach konieczne będzie mocniejsze i kosztowniejsze źródło lasera.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,