W jaki sposób w przeciągu ostatniego wieku zmieniały się instalacje montowane w wolnostojących domach – zwięzłe porównanie

Jeżelibyśmy porównali blok mieszkalny do ciała ludzkiego, to moglibyśmy śmiało powiedzieć, że instalacje techniczne budynków są niczym naczynia krwionośne. Istota ludzka nie może obejść się bez krwi tłoczonej przez mięsień sercowy, a i supernowoczesne mieszkanie bez głównych mediów zapewne w dzisiejszych czasach byłoby puste. Współcześnie jesteśmy niemal uzależnieni od energii elektrycznej, a i kilkugodzinny brak wody może skutecznie zdezorganizować życie całej wsi.

instalacja pompy ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Być może raz na jakiś czas zastanawiamy się, jak nasi antenaci żyli bez zwykłej żarówki i być może za 100 albo 200 lat nasi spadkobiercy będą zadawać analogiczne pytania. Postępu technicznego zatrzymać niepodobna, zatem co teraz jest prekursorskim rozwiązaniem, niebawem będzie przeżytkiem – (poznaj szczegóły).

Elektryfikacja bywa łączona głównie z latami powojennymi, bowiem wtedy na dużą skalę doprowadzano prąd do domów zlokalizowanych na terenach wiejskich. Jednakże warto mieć na uwadze fakt, że pierwsze instalacje elektryczne wykonywano o wiele wcześniej. Rzecz jasna bez przerwy zmieniały się technologie, a dodatkowo znacząco wzrosła liczba różnych odbiorników energii, więc konstrukcja z początku zeszłego stulecia dziś z pewnością nie wytrzymałaby tak ogromnego obciążenia. () Tymczasem jeszcze w latach 90 zeszłego stulecia w niektórych wsiach korzystano zazwyczaj ze studni i o wodociągach można było tylko pomarzyć, a teraz ze świecą szukać domostwa bez bieżącej wody. Spis podstawowych instalacji kończy centralne ogrzewanie, chociaż tym samym zauważmy, że niejeden trzydziestolatek pamięta jeszcze ogień żarzący się pod blachą.

kamienice

Autor: Ciszewski PR
Źródło: Ciszewski PR
Początek XXI stulecia rozpoczął zupełnie nowy rozdział. Po pierwsze już niemal każdy mieszkaniec miał sieciowy telefon, a po drugie osiemnastolatkowie już błagali opiekunów o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowsze instalacje techniczne budynków to dzisiaj systemy montowane w tzw. inteligentnych domach. O odpowiednią temperaturę w sypialniach i salonach dbają skomplikowane układy, które załączają ogrzewanie, kiedy na dworze robi się zimno i które uruchamiają klimatyzację podczas wielkich upałów.

Zachęcamy Cię do przejrzenia następnego artykułu na podobny temat – tam wyszukasz ekstra wiadomości. Zatem idź do serwisu Formowanie wtryskowe i ciesz się tym.

Chociaż w inteligentnym budynku mieszka się komfortowo, to jednak raz na jakiś czas należy istniejące systemy poddawać kontroli, a awaria jednej małej części może na dobre zatrzymać daną instalację.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,