Altany ogrodowe z ekologicznym pokryciem Parę potrzebnych informacji

W wiosenno-letnim okresie jednym ze sposobów zrelaksowania się po nierzadko trudnym dniu jest spędzenie czasu w gronie bliskich – rodziny bądź przyjaciół – w altanie ogrodowej.

Niewątpliwie najbardziej

altana ogrodowa

Autor: Robert Bonfante
Źródło: http://www.flickr.com

urokliwe oraz idealnie komponujące się z otaczającą przyrodą są te wykonane z naturalnych materiałów, a więc przede wszystkim drewna. Co za tym idzie coraz więcejprojektantów stawia na altany ogrodowe kryte strzechą (zobacz więcej: EKO DACH). Co ważne, są one sprzedawane w wielu wymiarach oraz – sprawdź to koniecznie – kształtach. Warto zaznaczyć, iż postawienie altany nie wiąże się z pozwoleniami budowlanymi, pod warunkiem, że powierzchnia nie przekracza 25 m² w ogrodach w granicach miast oraz 35 metrów kwadratowych poza obszarami miast, w działkowych ogródkach. Oprócz standardowych modeli proponowanych przez firmy, również klienci mogą mieć wpływ na wygląd altany, a więc niekiedy się je na specjalne zamówienie. Sam proces stawiania drewnianych konstrukcji składa się z 3 etapów. W pierwszym z nich wyznacza się właściwie miejsce oraz tworzy fundament. W drugim etapie łączy się i stawia elementy altany, a następnie zabezpiecza się je przed oddziaływaniem różnorodnych czynników, tj. gwałtownych opadów atmosferycznych bądź szkodników, takich jak korniki. Natomiast ostatni etap budowy opiera się na zamocowaniu belek do fundamentu, położeniu podłogi oraz podnoszeniu konstrukcji, aż po dach.

Budując altanę ogrodową, należy również poświęcić trochę uwagi na pokrycie dachu. W tym przypadku najczęściej dach (zobacz też: dach z membrany) stanowi strzecha, doskonale pozwalająca na zachowanie uroku otaczającej natury, a przy tym prosta w założeniu oraz utrzymaniu. Ponadto, dach z trzciny jest stosunkowo lekki, a dzięki licznym wgłębieniom i wybrzuszeniom nie przedostaje się przez niego woda (więcej: oferta dachów z trzciny). Dach z trzciny dobrze też zabezpiecza przed nadmiernym promieniowaniem, dlatego znajdzie swych zwolenników wśród osób wrażliwych na słońce. Jego oryginalność można podkreślić architektonicznymi zabiegami – wstawieniem okna dachowego (tzw. wole oczka), zastosowaniem zaokrągleń bądź wydłużeń okapów, pomostów, połączeń, kominków itp.