Jaki system opłat podatkowych wybrać, gdy wynajmujesz mieszkanie

Mamy możliwość wybrać jeden z trzech typów podatku, różnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (przelicznik 8,5 proc.), podatek na prawach ogólnych (stawki progresywne 18 i 32 proc.) oraz podatek liniowy (stopa 19 proc.). Dwa pierwsze dotyczą osób fizycznych, które nie prowadzą przedsiębiorstwa.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku musimy zadecydować, który rodzaj jest dla nas korzystniejszy. Na ogół jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, mniejsza stawka. W każdym wypadku powinno się wycenić wartość mieszkania, nie kalkuluje się jedynie kwota do zapłaty na umowie. Jeżeli naliczamy ryczałt, bierzemy pod uwagę przychód, czyli zyskane pieniądze, a w wypadku pozostałych form dochód, innymi słowy przychód pomniejszony o wartości jego zdobycia. Uogólniając, opłacając podatek od wynajmu na normach ogólnych, możemy od niego odliczyć wydatki na remont czy nowe umeblowanie. A jeżeli straciliśmy niemało, czasami kalkuluje się opłacić podatek (czytaj też aneks do umowy o pracę wzór) na prawach ogólnych. Odliczyć można też procent od kredytu hipotecznego. Przy obliczaniu podatku od wynajmu nie zapomnijmy wziąć pod uwagę podatku od nieruchomości i amortyzacji nieruchomości, czyli tego, że jej wartość osłabia się z upływem lat i odliczamy to od podatku za wynajem (odsyłam do tej strony na Gdy korzystamy z opodatkowania od dochodów z wynajmu w odmianie zryczałtowanej, trzeba złożyć deklarację na druku PIT-28 po zwieńczeniu roku podatkowego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym trybem rozliczenia dochodów z najmu jest ich rozrachunek w sumie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia.

Obecnie oceń bio oczyszczalnie ten tekst, który jest niezwykle ciekawy. Wykonaj to już teraz! Przekonasz się, że naprawdę trzeba to zrobić!

Do przychodów z wynajmu kwalifikujemy tylko czynsz, bo stanowi on dodanie majątkowe wypożyczającego. Jednakowoż inne koszty, które ma zobowiązanie opłacać najemca (czynsz do spółdzielni, opłaty za media), nie są przychodem. W sytuacji przeliczników podatku od wynajmu powstającej z przepisów o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość odliczyć wartości, które wydaliśmy na to lokum. Może być tak, że koszty były tak wysokie, że kwota zobowiązania okaże się niższa niż według podatku zryczałtowanego. Odpowiedni do rozliczenia dochodów z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy lokalizacji pobytu płatnika podatków, niezależnie od tego gdzie znajduje się obiekt wynajmu.

.