Metody wykorzystania kątowników

Kątowniki – to jeden z typów hutniczych wyrobów – są częściami konstrukcyjnymi, jakie mają stały poprzeczny przekrój i dosyć dużą długość.
Są one zazwyczaj wykonywane ze stali walcowanej, a wśród nich możemy rozróżnić kilka rodzajów.

drewniane schody

Źródło: pixabay.com

Czym odróżniają się od siebie a także jakie mają wykorzystanie? Te kwestie poruszymy w poniższym artykule. Najbardziej popularne ceowniki w przekroju poprzecznym przypominają jedną z liter alfabetu, stąd wzięły się ich miana: teownik, ceownik, zetownik, dwuteownik czy kształtownik.
kształtowniki

Autor: OXLAEY.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki cechują się niezmiennością a także są wykorzystywane w przeróżnych gałęziach przemysłu. Świetnie nadają się przy budowach furtek, ogrodzeń, rusztowań jak też delikatnych halowych konstrukcji. W przemyśle samochodowym bywają stosowane jako części łączące naczepy oraz samochody ciężarowe, w kolejowym jako skład podwozi, wyekwipowanie różnego typu wagonów a także dodatki kolejowe, natomiast w przemyśle stoczniowym jako części statków jak też pozostałych portowych urządzeń.

Czy posiadasz pytania w odniesieniu do opisywanej tematyki? Jeśli tak, to kliknij tutaj i poznaj informacje na to zagadnienie – z pewnością okażą się one niezwykle ciekawe.

W telekomunikacyjnym przemyśle kształtowniki będą widoczne na masztach komunikacji bezprzewodowej oraz komórkowej telefonii, różnego typu antenach, przekaźnikach a także przewodnikach kablowych, a w energetycznym przemyśle na słupach tzw. energetycznych trakcji. Znajdą też użycie w maszynach agrarnych, maszynach budowlanych a także górniczych, także w systemach wysokiego magazynowania i w ekranach dźwiękochłonnych.

Należy dodać, iż trwałość profili zależeć będzie od rodzaju, klasy ich przekrojów stalowych jak też wariantu ich zginania. I albo II kategoria oznacza na przykład, że w kątowniku występuje krzywienie sprężyste, natomiast III bądź IV – krzywienie plastyczne.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,