Skały, które znajdują się na powierzchni naszego globu – czy wiesz, jakie bogactwa posiada nasz świat?

Wśród występujących na kuli ziemskiej skał jednymi, które występują najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów zaliczają się również krzemiany. Wapienie używane są powszechnie przez rozmaite gałęzie przemysłu, krzemiany to między innymi dużej urody kamienie ozdobne oraz szlachetne.

Wapień zalicza się do skał o charakterze osadowym. Najczęściej zobaczyć można wapień mający białą barwę, chociaż skała ta spotykana jest także w kolorze szarym lub żółtym. Rzadkością są wapienie mające kolor czerwony lub brunatny. Są to skały niezwykle mało odporne na proces krasowienia. Proces ten sprawia, że wapienie tworzą niezwykłej urody i przybierające rozmaite formy. Tworzą się jaskinie, wywierzyska, lejki i żłobki krasowe. Dużo takich form krasowych zlokalizowanych jest na terenie naszego kraju.

Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Obszarem, na którym znajduje się ich zaskakująco dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najczęściej kojarzoną formą krasową na terenie tej wyżyny jest Maczuga Herkulesa, którą można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego nieopodal zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie używane są w celach zdobniczych np. kamień naturalny. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się do tych celów wapienie wydobywane w okolicach Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości leżą na terenie województwa świętokrzyskiego.
Skorupa Ziemi w większości zbudowana jest z krzemianów. Znamy ich dzisiaj blisko pięćset, małą liczba czterdziestu należy do niezwykle często spotykanych.

Zajmują Cię opracowane tutaj tematy? Jeśli tak, to fantastycznie – dajemy także dla Ciebie darmowy wgląd (http://zjednoczonybs.pl/oferta/oferta-dla-rolnictwa/) do nowej witryny.

Wiele z nich to mające bardzo dużą wartość kamienie gromadzone przez kolekcjonerów, inne to wyjątkowej urody kamienie, z których wyrabiana jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego pięknego krzemianu jest labradoryt. Wspomniany labradoryt po raz pierwszy został opisany w XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od półwyspu Labrador.

Poza Kanadą ten wyjątkowej urody kamień znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Spotykany jest także na terenie naszego kraju. Jednym obszarem jego występowania na terenie Polski jest Dolny Śląsk.

Po labradoryt naprawdę chętnie sięgają jubilerzy. Wyjątkowo cenią ten, który wydobywany jest na terenie Finlandii. Stosuje go również przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdej osobie wywoła wielki zachwyt.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,