Nagrzewnice – rodzaje i zastosowania

Nagrzewnice mogą znaleźć zastosowanie niezwykle różnorodne. Mówiąc najprościej używane są do ogrzewania powietrza, a co jest z tym związane np.

do osuszania przestrzeni zamkniętej. Stosuje się je tam, gdzie instalacja grzewcza uległa awarii lub zwyczajnie nie została zainstalowana. Przeczytaj, jakie rodzaje nagrzewnic stosuje się najczęściej.

nagrzewnice olejowe

Źródło: www.klimatop.pl

Nagrzewnice powietrza używane są do dosuszania pokoi o zróżnicowanym metrażu. Mogą okazać się przydatne w przypadku kościołów, magazynów, stacji diagnostycznych, hal, warsztatów, szklarni, magazynów a także innych. Niepodważalnymi cechami takich urządzeń są: łatwość użytkowania, dostępność paliwa, ale przede wszystkim łatwy dostęp do serwisu i możliwość natychmiastowego rozpoczęcia pracy .

Rodzaje i typy nagrzewnicUwzględniając stosowane paliwo wymienia się wiele gatunków tych urządzeń. Najchętniej stosowane są Nagrzewnice powietrza oraz – prawie tak samo skuteczne – nagrzewnice olejowe.

Pierwszy rodzaj – nagrzewnice elektryczne (Zobacz pogotowie elektryczne w Krakowie) – napędzane są jak sama nazwa wskazuje prądem. Funkcjonują nazywane także termowentylatorami lub zwyczajowo dmuchawami. Użyte wewnątrz urządzenia rurki grzewcze rozgrzewają powietrze, które natomiast rozprowadzane jest dzięki wentylatorowi o sporej sile. Są najczęściej ciche i łatwe w obsłudze. Ich stosunkowo niska cena umożliwia optymalną eksploatację w lokalizacjach,gdzie np. odór paliwa,benzyny jest niewskazany. dodatkowo są proste i czyste w użytkowaniu. Niepodważalnym minusem tego typu nagrzewnic okazuje się to, że zużywają tyle prądu, ile dają gorącego powietrza.

Wersje napędzane olejem funkcjonują w analogiczny sposób, choć mechanizm jest inny. Olej opałowy wtryskiwany jest poprzez specjalną rurkę do pojemnika, w którym następuje spalanie. Właśnie tam powietrze zostaje podgrzane i następuje jego wypompowanie na do pomieszczenia. Wśród takich maszyn wskazuje się dwa rodzaje – modele napędzane olejem wymiennikowe i bez wymiennikowe. Różnią je głównie kwestie dotyczące miejsca utleniania się paliwa oraz mechanizmu wyrzucania spalin. W przypadku tych ostatnich podgrzewane paliwo syntezuje ze spalinami.

Największymi zaletami takich rodzajów nagrzewnic są: możliwość rozpoczęcia pracy niemal natychmiast, łatwość użytkowania oraz prosta obsługa.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,